Дистанційне навчання .Українська мова 9 клас .Вчитель Коцар Л.Ф.

Дата: 17 березня 2020 о 13:54
Автор: Коцар Л. Ф.

Урок 45 . Розділові знаки у безсполучниковому сккладному реченні . Навчальний диктант

Завдання : прочитайте диктант , запишіть його у зошит для підготовки до ДПА .

Бажаю успіхів !!!

№ 1 Великий син України

Історія України, правдиве її відображення стали справою всього життя видатного вітчизняного науковця Михайла Сергійовича Грушевського. Він народився в родині педагога в місті Холмі, що нині на території Польщі. Гімназію закінчив у Тифлісі, куди переїхали його батьки, а вищу освіту здобув у Київському університеті. У 31 рік майбутній вчений очолює перший уряд незалежної України – Центральну раду. Але не громадянсько-політична діяльність, а копітка праця історика-аналітика принесла йому справжню славу.

Уже в студентські роки Михайло Грушевський пише працю з історії, де всупереч офіційній історіографії стверджує, що Київська Русь належить тільки історії України і не є колискою трьох слов’янських народів: російського, українського та білоруського. У своїй багатотомній праці «Історія України- Руси » вчений заперечував керівну роль пролетаріату в суспільно-політичному житті, ставив інтереси нації вище класових. З цих позицій він засуджував політику Богдана Хмельницького щодо приєднання до Росії, уважав справжніми патріотами Івана Виговського та Івана Мазепу, які відстоювали ідею самостійності України.

Після того, як влада в Україні перейшла до більшовиків, Михайло Грушевський емігрував до Австрії. На батьківщину він повернувся 1924 року й цілковито присвятив себе науковій роботі, сприяв розвитку та популяризації історії.

З «Історичного календаря» (175 слів)

№ 2 Маруся Чурай

За піснею можна вивчати історію народу. ЇЇ створювали поети, лірники та прості люди, чиї імена залишилися невідомими. Але є одна незабутня постать – зірка, ім’я якої люди пронесли через віки у величних легендах.

За переказами, з таким ім’ям народилася в Полтаві в козацькій родині Гордія Чурая дівчинка і стала народною поетесою, поклавши життя своє на вівтар духовної скарбниці народу українського.

За своє коротке життя дівчина пізнала чимало: смерть покараного у Варшаві батька, і палке кохання козака, і його зраду. Пережите горе і радість, гіркий сум і солоний щем, боротьба зі шляхтою – усе виливала вона в піснях, що відхоплював люд і не давав стихнути їм ані тоді, ані тепер.

Перед її генієм схиляли голови сучасники. Богдан Хмельницький знав особисто її страченого батька і, довідавшись, що вона дочка того Чурая, з пошаною ставився до неї та її незбагненного таланту.

Ім’я дівчини – Маруся Чурай, і ніхто не може злічити, скільки пісень вона створила. Та не це головне. Важливо те, що вона Божим даром свого таланту не лише запалювала серця людей, а й увійшла святою постаттю до храму пісенної, сповненої героїки творчості народу.

З журналу (177 слів)