Дистанційне навчання. Українська мова.7 клас. Вчитель Савсюк І.В.

Дата: 18 березня 2020 о 10:41
Автор: Савсюк І. В.

урок 48. Тема. Урок розвитку мовлення. Усний твір розповідного характеру в художньому стилі про виконання певних дій на основі власнх спостережень з використанням дієприслівникових зворотів ( за складним планом)

1.Записати текст, визначити стиль, типи мовлення

Гончар викладав купку глини на верхню частину круга. Нижню частину він штовхав ногою. Час від часу зволожуючи руки, майстер надавав виробу потрібної форми.

Зверніть увагу! Розповідь про процес праці містить перелік певних операцій у тій послідовності, у якій їх слід виконати, щоб здобути результат, тобто продукт праці. Назва особи, що виконує такі трудові операції, у реченнях розповіді є «відомим». Назва трудової операції є «новим».

2. Визначити «відоме» і «нове» в записаному тексті.

3. Прочитати тексти. Який тип мовлення покладено в основу кожного з уривків? Про що саме тут розповідається? Що стало результатом трудового процесу? У першому уривку визначити «відоме». Чи є «відоме» у другому уривку? Як ви гадаєте, чому? Визначити стиль кожного з уривків. Свою думку аргументувати.

Картка

Перш, ніж почати шити, необхідно ввести голку в матеріал, притримуючи кінці ниток (верхньої і нижньої), потім плавно опустити лапку для притискання і зробити 2-3 повороти маховиком. Слід уважно дотримуватися вказівок, яким чином заправляються верхня нитка (котушка) і нижня нитка (човник), інакше машинка шити не буде. Коли вже лапка опущена і почалося шиття, то однією або двома руками притримуйте тканину, аби вона рівно заходила під стіжок. Треба бути уважним і не поспішати, бо якщо близько тримати руку від лапки, палець ненароком може потрапити під голку.

Прісне тісто замішують на сироватці з яйцем, дають йому відстоятись. Розкачують в руках качалку діаметром 2-3 см, розрізають її на шматки. Кожен шматок обвалюють в борошні, розкачують варениці. Начиняють їх сиром, картоплею, тушкованою капустою. Варять у крутому окропі.

Отже, зробимо висновок. Розповідь про трудовий процес може бути складена в художньому, науковому чи діловому стилях.

Зверніть увагу, що особливістю наукового та ділового стилів є те, що трудові операції, про які йдеться, стосується не конкретної особи, а узагальненої, будь-якої особи взагалі. Трудові дії не стосуються і певного часу. Мається на увазі, що так слід робити всім і завжди.

Через те назва виконавця тут може опускатися, для назви дії найчастіше використовуються дієслова 3-ї особи множини: так роблять. Часто в ділових та наукових розповідях про трудові процеси використовують поєднання слів можна, треба, слід, необхідно з зазначеною формою дієслова: треба з’єднати, слід пофарбувати.

Така розповідь має характер інструкції, її мета – передати точні узагальнені відомості про процес праці, до її виконання, до результату трудових дій. Така розповідь емоцій   на, образна. У ній використовуються художні засоби: епітети, порівняння тощо.

Діти, чи не забули ви, як писати твір? Пригадайте, із скількох частин він складається? Назвіть їх. (Вступ. Основна частина. Кінцівка)

складемо план твору-опису процесу праці.

Орієнтовний план

1. Де, коли і за яких обставин ви спостерігали за трудовим процесом.
  2. Послідовність виконання певних трудових дій.
  3. Що зацікавило нас у роботі. Оцінка результатові праці.

. Словникова робота.

Ремесло – дрібне виробництво з допомогою ручної техніки предметів народного вжитку. (Народні ремесла).

. Складіть речення зі словом ремесло (усно). А які ремесла знаєте ви?

Складіть усний твір розповідного характеру в художньому стилі про виконання певних дій на основі власнх спостережень з використанням дієприслівникових зворотів ( за складним планом)