Дистанційне навчання. Громадянська освіта 10 клас. Блищик Г. А.

Дата: 19 березня 2020 о 19:45
Автор: Блищик Г. А.

Маніпуляції в медіапросторі. Як розпізнати фейкову інформацію, пропаганду. роль медіа у провокуванні конфліктів та поширенні стереотипів. Що таке мова "ворожнечі" і як її розпізнати.

Метод «Займіть позицію» «Так», «Ні», «Не можу сказати»,

Даючи відповідь на запитання прокоментуйте її:

1. Медіа транслюють лише достовірну інформацію?

2. Медіа не нав’язують ставлень, а лише висвітлюють факти?

3. Медіа об’єктивно показують усі категорії людей?

4. Медіа формують ставлення людей до проблем, подій, людей?

Вивчення нового матеріалу.

1.Маніпуляції в медіа просторі

Вчитель: Як ви вже знаєте, мас-медіа мають значний вплив на формування суспільної думки. Існують різні рівні впливу мас-медіа на формування громадської думки. Найлегше впливати на людей, які раніше визначеної думки з певного питання не мали. Проте мас-медіа можуть також посилити й закріпити переконання, які вже існують в індивіда або їх групи, або послабити їх і навіть змінити на протилежні.

Робота з термінами. Маніпулювання — це такий спосіб застосування влади, за якого здійснюється вплив на поведінку людей без пояснення того, чого від них очікують.

Фейк - (від англ. fake — несправжній) те, чого не існує насправді, обман, фальсифікація. Навмисно зманіпульована новина. Іноді фейки — це абсолютна вигадка, фікція. Якщо раніше треба було перевіряти об’єктивність факту, то зараз варто з’ясовувати, чи був він взагалі.

1. Наведіть приклади способів маніпуляції.

2.Як розпізнати маніпуляції?

Вчитель: Маніпулювання здійснюється для того, щоб управляти масами, керувати поведінкою людини через вплив на свідомість, інстинкти та ідеологію людини. За допомогою маніпуляцій людині нав’язуються певні ідеологічні кліше, штампи сприйняття дійсності й реакції на події. Під впливом маніпуляцій можна послабити існуючі ставлення й уявлення до подій або змінити їх. Мас –медіа часто називають четвертою владою в суспільстві,якій передують,законодавча,виконавча та судова.

Приклади маніпуляцій у медіа:

• надання неповної інформації; навмисне приховування певного аспекту інформації; зміщення акцентів у повідомленні;

• маніпуляція символами, використання лозунгів, «мови плакату»;

• висмикування з контексту;

• маніпулювання емоціями, цінностями, узагальненнями;

• маніпуляція з цифрами (соціологією).

Вчитель: Найпростіший спосіб маніпуляцій — це подання новин у мас-медіа. При поданні новин журналісти користуються правилом кількох «с» — це сенсації, сміх, сльози, сум, секс, скандал, страх, смерть, що найбільше впливають на емоційну сферу. Для того щоб убезпечити себе від маніпуляцій, можна поставити собі такі запитання щодо отриманої інформації:

1. Чи є факти в інформації або це оцінка чи точка зору?

2. Чи не надто сенсаційною або емоційною є інформація? Чи можна їй довіряти?

3. Наскільки достовірним є джерело,яку репутацію має? Чи зможу я перевірити інформацію з інших джерел?

4. На кого розрахована ця інформація? Яку програму в ній закладено? .

Вчитель:Як найлегше перевірити фотофейки. Зробити це можна за допомогою Інтернету. Для цього потрібно правою кнопкою миші натиснути на зображення й обрати дію «Знайти це зображення в Google» та перевірити дату його появи в мережі. Оскільки часто автори фейків беруть інформацію у відомих західних виданнях і перекручують її, то розпізнанню неправдивої інформації сприяє володіння іноземними мовами.

В Україні для перевірки фейків існує сайт stopfake.org. Фейки, їх обговорення та боротьба з ними створюють «інформаційний шум», що відволікає аудиторію від більш важливих проблем і повідомлень. Саме для цього їх і створюють. Боротися з фейками неможливо, їх потрібно спростовувати, висміювати, доводити до абсурду.

3. «Мова ворожнечі»

Вчитель: «Мовою ворожнечі» часто називають використання та апелювання до негативних емоцій аудиторії в медіатексті, проте насправді це поняття використовують в іншому значенні. Воно походить від англійського «hate speech», що дослівно перекладають як «промова ненависті». Поняття «мова ворожнечі» позначає систематичне публічне вираження несприйняття певної особи чи групи осіб за будь-якою ознакою. Тому «мова ворожнечі» є формою дискримінації та порушення прав людини.

Перегляд відеоролика «Майже всі українські ЗМІ вдаються до мови ворожнечі» https://www.youtube.com/watch?v=Lbo2clsHZ4A

Обговорення відео. Наведіть приклади коли Ви зустрічалися з проявами «мови ворожнечі» в Інтернеті.

ВИСНОВКИ.  Мас-медіа можуть використовувати свій вплив на соціум із корисливою метою. Одним із найпоширеніших способів такої діяльності є спотворення інформації та маніпулювання нею, формами її донесення до аудиторії задля формування потрібної суспільної думки. Найпоширенішими ознаками маніпулятивного медіатексту є відсутність джерел інформації, надмірна емоційність такого тексту.

Домашне завдання . Прочитати стр.146 - 149, 149 - 153, вивчити  нові терміни .

Напишіть есе на тему «Чому маніпуляції в медіапросторі небезпечні для окремої людини і суспільства загалом?»