Дистанційне навчання . Історія України 8 клас. Блищик Г, А.

Дата: 22 березня 2020 о 10:57, Оновлено 22 березня 2020 о 11:19
Автор: Блищик Г. А.

Гетьманщина в часи Івана Мазепи.

Сьогодні ми познайомимся з гетьманом , який зміг відновити українські землі з Руїни.

Український письменник Валерій Шевчук так писав про нього: « У нашій історії немає такого діяча, про якого б так багато, так суперечливо, навіть полярно судили нащадки; так само жоден із них немає такої широкої, романтичної слави, притому слави європейської». Мова піде про Гетьманщину при Івані Мазепі.

Мета уроку. Розглянути напрямки внутрішньої і зовнішньої політики Івана Мазепи.

Визначити причини військово-політичного виступу Мазепи.

Проаналізувати зміст договору між Іваном Мазепою та Карлом ХІІ.

Визначити наслідки військово-політичного виступу.

Скласти історичний портрет гетьмана.

Розгляд нового матеріалу.

В 1687 році Іван Самойлович був звинувачений у причинах невдалого Кримського походу, заарештований і невдовзі зісланий до Сибіру. Козацька Рада при сприянні Московського князя Голіцина обрала гетьманом Івана Мазепу. Своє правління Мазепа почав як гетьман промосковської орієнтації. Підписанням Коломацьких статтів. Опрацюйте пункти Коломацьких статтів ( ст.181 підручника) Скажіть які наслідки для українських земель мали ці статті? Порівняйте їх з іншими. Чи були серед них такі що також звужували права українців? Вже через 2 роки доля підготувала гетьману велике випробування. На престол Російської держави став молодий амбіційний Петро І. Домігшись аудієнції царя Мазепа приніс йому дари ( одна шабля подарована Петру коштувала більше 2000 карбованців. А демонстрацією покори ( стояв навколішки перед царем доки його силою не підвели) він домігся прихильності. Пізніше Петро І зауважить: « Якби всі мої піддані були такими, був би я самим щасливим в світі.»

Чи тільки подарунками та покірою Мазепа завоював цю шану?

Які риси характеру він мав?

Давайте ви виділите їх за допомогою посилання   https://www.youtube.com/watch?v=c-aplERB_30

Складіть Історичний портрет.

За прихильність до Московщини, багатство, в народі Мазепу називали « відчим України».

Та чи дійсно це так? Якою була його внутрішня політика?

Робота з підручником. (ст. 181 )

Хоч Мазепа був самим багатим в Лівобережній Гетьманщині він ризикує всім і змінює напрямок зовнішньої політики .

Як і чому дізнаєтесь проаналізувавши документ.

Лист Івана Мазепи Стародубському полковнику Скоропадському. «Московська потенція вже давно має всілякі наміри проти нас, а останнім часом почала відбирати у свою область українські міста, виганяти з них пограбованих і доведених до убогості жителів і заселяти своїми військами. Я мав від приятелів таємне застереження, та й сам ясно бачу, що ворог хоче нас — гетьмана, усю старшину, полковників і усе військове начальство — прибрати до рук у свою тиранську неволю, викорінити ім'я запорізьке і звернути усіх у драгуни і солдати, а весь український народ піддати вічному рабству. Я дізнався про це і зрозумів, що московська потенція вступила до нас не заради того, щоб нас захистити від шведів, а щоб вогнем, пограбуваннями і вбивством винищувати нас. І от, за згодою всієї старшини, ми зважилися віддатися в протекцію шведського короля в надії, що він оборонить нас від московського тиранського ярма і поверне нам права нашої вільності...»

Як змінилась політика? Чому?

Так ви праві. Петро І використовував козацтво в Північній війні зі шведами, виснажував українські землі поборами. Намагався ліквідувати залишки автономії.

29 – 30 жовтня 1708 рік – союзницький договір між Україною і Швецією.

Проаналізуйте договір Мазепи з Карлом ХІІ. (ст. 185 підручника)

Україна має бути незалежною і вільною;

Усі загарбані Московією землі, що колись належали "руському" народові, мають бути повернені Українському князівству;

Шведський король зобов'язаний захищати країну від усіх ворогів і посилати допомогу, коли про це просять гетьман і "стани";

Мазепа має бути довічним князем України;

Шведський король не має права претендувати на титул князя чи командувача збройних сил князівства;

Для стратегічних потреб шведське військо може займати п'ять українських міст (Стародуб, Мглин, Батурин, Полтаву,Гадяч).

Як ви вважаєте Мазепа переслідував особисті інтереси чи переживав за долю народу?

Як ви вважаєте яка буде реакція Петра І? Прочитати на ст.185 - 186

Не всі козаки підтримали І. Мазепу . В Полтавській битві шведсько українське військо було розгромлено. Мазепа змушений був тікати до міста Бендери в Молдові, де через деякий час помер. (Прочитати на ст. 186 – 187)

Перевірити засвоєння своїх знань ви зможете за запитаннями і завданнями на ст. 188.