Дистанційне заняття . Українська література , 11 клас Вчитель Коцар Л.Ф.

Дата: 24 березня 2020 о 13:43
Автор: Коцар Л. Ф.

О.Гончар "Модри камінь " . Романтична ідея кохання, що перемагає смерть. Образи українського бійця і юної словачки Терези.

https://www.youtube.com/watch?v=JZiqhQH3vBc - прослухайте аудіокнигу О.Гончар "Модри камінь"

https://www.youtube.com/watch?v=aD6ENgTBKZs   Готуємось до ЗНО .Олесь Гончар «Модри Камень». Переказ та аналіз твору.

Виконайте тестові завдання за посиланням :

1. https://naurok.com.ua/test/dmitro-pavlichko-poezi-1423.html

2. https://learning.ua/tag/%D0%9C%D0%BE%D0%B4%D1%80%D0%B8+%D0%9A%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%8C

3. http://interactive.ranok.com.ua/theme/contentview/zovnshn-nezalezhne-otsnyuvannya/ykranska-lteratyra-nteraktivniyi-dovdnik-praktikym-z-testami-garyunova-yu-o-tishcenko-z-r-bytko-s-g-ltvnova-m/zanyattya-43-oles-gonchar-novela-modri-kamen/zanyattya-43-vdpovd-do-blts-pitalnika

1. паспорту твору
    • Автор. Олесь Гончар.
    • Назва твору. «Морди Камень».
    • Рік видання. 1946.
    • Літературний рід. Епос.
    • Жанр. Новела.
    • Дійові особи. Український солдат-розвідник, Ілля, Тереза, мати Терези, поліцаї.
    • Тема. Змалювання кохання українського солдата та словацької дівчини Терези, що розквітло всупереч війні.
    • Ідея. Возвеличення кохання, що перемагає смерть і продовжує жити в пам’яті та мріях закоханого.
    • Композиція. Твір складається з п’яти розділів і має своєрідну структуру: основна частина –розповідь українського солдата про знайомство зі словацькою дівчиною Терезою та її матір’ю, зародження кохання, загибель Терези; початок і кінець твору – видіння, марення бійця, розмова з уявним образом Терези.
    • Проблематика твору. Війна і мир, війна і кохання, життя і смерть, гуманізм і жорстокість, загальнолюдські цінності.

2. Літературний диктант

1. Вкажіть жанр твору «Модри Камень»
  2. Коли відбуваються події у творі?
  3. Зі скількох розділів складається твір?
  4. З якою метою солдат-розвідник постукав у вікно хатини?
  5. Хто жив у хатині?
  6. Чому мати злякалася радіо?
  7. Чим мати пригостила розвідників ?
  8. Kого з персонажів описано в уривку «Ти йдеш попереду, закутана шаллю, легко перестрибуючи з брили на брилу,… розповідаєш, як краще добратися до млинів»?
  9. Про кого йдеться у фрагменті: «Від скирти сіна відділяється (він), білий, мов привид. Замерз, лається і пита: «Що там?»
  10. Що побачив на подвір’ї коханої оповідач, коли повернувся після війни у Модри Камень?
  11. Що знайшли поліцаї при обшуку у хаті?
  12. Вони подумали, що тут були …

3. Цитатна характеристика героїв твору

Український солдат

1. « − Свої, −кажу і не чую власного голосу. Третю добу замість води ми їли сніг. – Свої, − хриплю я щосили».
  2. «Я стидався дивитися на твої білі стрункі ноги, але, одвівши погляд, все одно бачив то весь час».
  3. «Тільки тепер я помітив, який подертий на мені був халат».
  4. «Мої руки були мокрі, червоні, незграбні, в брудних бинтах. Бинти нам правили й за рукавиці, котрі ми розгубили, митарствуючи в проклятих скелях».
  5. «З обережності ми за три доби ні разу не розвели вогню…».
  6. «Але головне завдання було виконане, і цієї ночі ми вирішили перебратися до своїх».
  7. «Ти пильно дивилася в вічі, і я виразно чув, як ти входиш до мого серця».
  8. «Померкло, стерлося все, навіть те, що звуть незабутнім першим коханням. Чому ж ця випадкова зустріч, єдиний погляд, єдина ява у великій драмі війни, чому вона не меркне і, відчуваю, ніколи не померкне?».
  9. Тереза
    • «… Біля столу злякана мати, а ти біля високого ліжка застила в подиві, закриваючи груди розпущеними косами».
    • «Ти стояла на стільці боса, закриваючи вікна».
    • « Була ти в білій сукні, і на рукаві чорніла пов’язка».
    • «Пальці твої були вправні й повні ніжного тепла. Зовсім не боліло, як ти відривала закривавлений бинт».
    • «Спіть, я стану на варті…».
    • «Ти йдеш попереду, закутана шаллю, легко перестрибуючи з брили на брилу. Розповідаєш, як краще добратися до млинів, і, скинувши рукавичку, подаєш руку на прощання».
    • «Тонка рука, вся зіткана з чутливих живчиків, дрібно тремтить і гріє всього мене».
    • «А вона йде перед ними (поліцаями) і не плаче, тільки раз по раз оглядається».
    • « Вона мовчки витирає кривавицю з обличчя та все-таки оглядається».
    • 4. Письмова робота.
  10. Використовуючи цитатний матеріал, напишіть формальне есе " Чи можливе кохання під час війни?"