Дистанційне навчання. Захист Вітчизни 10 клас Кобець Р.В.

Дата: 30 березня 2020 о 11:28
Автор: Кобець Р. В.

Урок 41  Класифікація та причини  виникнення  надзвичайних ситуацій мирного і воєнного часу.

Надзвичайнi ситуацiї мирного часу та їх вплив на  довкiлля i безпеку життєдiяльностi людини.

Ознайомитися із матеріалом підручника ст.183-191

Запитання для перевiрки домашнього завдання.

1. Якi є завдання Цивiльноi оборони?

2. Коли i ким був прийнятий Закон України "Про ЦО України"?

3. На кого покладається загальне керiвництво ЦО України?

Згiдно з Законом України "Про Цивiльну оборону України", запобiгання НС природнього i техногенного характеру, лiквiдацii iх наслiдкiв, максимальне зниження масштабiв втрат та збиткiв є загальнодержавною проблемою i одним з найважливiших завдань органiв виконавчої влади i управлiння всiх рiвнiв.

Постановою Каб.Мiн.Украiни №1099 вiд 15 липня 1998року затверджено "Положення про класифiкацiю надзвичайних ситуацiй",

Надзвичайна ситуацiя - порушення нормальних умов життя i дiяльностi людей на обектi або територii, спричинене аварiею,катастрофою,стихiйним лихом чи iншою небезпечною подiею,яка призвела (може призвести) до загибелi людей або значних матерiних втрат.

Стихiйне лихо - явище природи, яке викликає катострофiчнi обставини i характеризуеться раптовим порушенням нормального життя та дiяльностi,загибеллю людей, руйнуваннями або пошкодженнями будiвель та споруд,знищенням матерiальних цiнностей.

Небезпечне природне явище  -    подiя природнього походження або результат дiяльностi природних процесiв, якi за своєю iнтенсивнiстю, масштабом поширення i тривалiстю можуть вражати людей, об'єкти економiки та довкiлля.

Аварiя - небезпечна подiя техногенного характеру, що створює на об'єктi загрозу для життя i здоров'я людей i призводить до руйнyвання будiвель, споруд, обладнання та транспортних засобiв, порушення виробничого або транспортного процесу, чи завдає шкоди довкiллю.

Катастрофа-велика за масштабами аварiя чи iнша подiя, що призводить до тяжких, трагiчних наслiдкiв.

Основнi види стихiйних лих.

1.Пожежi- це стихiйне поширення вогню,що вийшов з пiд контролю людини. Пожежi трапляються у лiсах i торф'янниках, у житлових i виробничих примiщеннях, в енергитичних мережах i на транспортi.Пожежi завдають величезних матерiальних збиткiв i не рiдко призводять до загибелi людей.

2.Повенi-  значнi затоплення суходолу, коли вода у рiчках пiднiмається вище звичайного рiвня внаслiдок рясних опадiв, швидкого танення снiгiв, утворення льодових заторiв,або коли вiтер жене воду з боку моря в гирла рiчок.

3.Землетруси-  коливання земноi поверхнi та пiдземнi поштовхи. Це одне з жахливих стихiйних лих. Воно виникає зненацька. I хоча тривалiсть основного поштовху не перевищує кiлькох секунд, його наслiдки сягають величезних масштабiв. Попередити землетрус,зупинити його чи уникнути неможливо. Люди не вмiють точно передбачити його початок. На земнiй кулi щороку вiдбуваеться понад 100 тис.землетрусiв; бiльшiсть з них призводить до загибелi тисяч людей та рiзноманiтних руйнувань.

4.Силовi потоки-  це стрiмкий рух з гiр сумiшi води, камiння, пiску i глини;вони затоплюють усе на своєму шляху.

5.Зсуви-       вiдбуваються частiше по берегах рiчок i водоймищ. Основною причиною iх виникнення е пiдземнi води глинястих порiд до текучого стану, внаслiдок чого вниз по схилах зсовуються величезні маси грунту, а разом з ним - усi споруди.

6.Снiговi замети-утворюються взимку пiд час снiгопадiв i можуть бути настiльки великими,що набувають стихiйного лиха.

7.Ураган-це посилення вiтру до 35 м/с i бiльше.

8.Шквал - рiзне короткочасне посилення вiтру (вiд кiлькох хвилин до десяткiв хвилин),iнодi до 30-70 м/с зi змiною його напрямку, частiше пiд час грози. Ширина шквалу 2-3 км.

З детальною інформацією щодо природних лих ознайомтесь у  відео за посиланням : https://www.youtube.com/watch?v=jvTDEw-6OWI

Відповідно до територіального поширення, обсягів заподіяних або очікуваних економічних збитків, кількості людей, які загинули, за класифікаційними ознаками визначаються чотири рівні надзвичайних ситуацій - загальнодержавний, регіональний, місцевий та об'єктовий

Запитання для перевiрки нового матерiалу.

1.Що називається аварiєю?

2.Що називається стихiйним лихом?

3.Що таке надзвичайна ситуацiя?

Домашне завдання.

Пiдручник «Захист Вітчизни 10кл».ст.234-ст.235