Дистанційне заняття . Українська мова , 9 клас Вчитель Коцар Л.Ф.

Дата: 2 квітня 2020 о 20:38
Автор: Коцар Л. Ф.

Тема . СКЛАДНЕ БАГАТОКОМПОНЕНТНЕ РЕЧЕННЯ З РІЗНИМИ ВИДАМИ СПОЛУЧНИКОВОГО ТА БЕЗСПОЛУЧНИКОВОГО ЗВ’ЯЗКУ

У складному реченні, яке складається з кількох речень, одні з них з’єднуються сполучниками, інші – без сполучників, самою тільки інтонацією.

Комбінації типів зв’язку можуть бути різними і поєднувати різну кількість  частин – компонентів:

1. В людині велике завжди поєднується з дрібним, і думки її схожі на свіжий пом’ялий обмолот, де разом лежать зерно і полова. (М. Стельмах)

[   ], і [   ]; ( де     ). ( Зв'язок між частинами сурядний і підрядний ).

2. Навколо світ помолодів, повеселішали дерева, і під мостами у воді таке бездоння березневе. (Л. Талалай )

[   ],  [   ], і [   ]. ( Зв'язок між частинами безсполучниковий і сурядний).

Якщо у складному реченні із сурядним і підрядним зв’язками  стоять поряд сполучник сурядності та підрядності, то кому між ними треба вживати,коли вилучення підрядної частини не вимагає перебудови всього речення:

1.Квапливо починав пригадувати щось давнє, і, коли десь там, у  своїй пам’яті знаходив себе молодшим чи й зовсім малим , він заспокоювався. (К. Мотрич)

Якщо дві рівноправні сурядні частини, з’єднані єднальними сполучниками і (й), та (і), мають спільну підрядну частину, то перед єднальним сполучником не ставиться кома:

1. Тільки що Марія розпалила в печі й приставила горщики, у вікнах замиготіла чорна смушева шапка й блиснули чорні брови.

Якщо дві або більше рівноправних сурядних частин поєднані інтонацією, то між ними ставиться кома, а перед завершальною частиною – кома  і тире. Цей знак найхарактерніший для мови поезії:

1. Шевченко й Леся виросли із пісні, до неї Пушкін спраглий припадав, живився Гейне піснею народу, - і хто ж її насмілиться зрубати, під корінь хто безсмертну – підітне ?

У реченнях з різними видами зв’язку, що розпадаються на великі логічні блоки чи однотипно побудовані частини, між блоками чи однотипними частинами ставлять крапку з комою:

1.    Давно це було, ще тоді, як по наших степах широких та  пишних не ходили гострі плуги й не краяли скибами зелені груди вільної неньки-землі; ще тоді, як високу запашну траву по степах толочили тільки невеликі отари овець, табуни диких коней, гуртки круторогих биків та турів; ще тоді, як вівчар був сам хазяїн і сам чабан, а про панів і гадки не було, ще земля була нічия, а Божа.

Подумай та виконай правильно!

Вправа 1

Випишіть подані речення у такій послідовності:

спочатку складні речення  з безсполучниковим  і сполучниковим сурядним зв’язком, потім –   складні речення з безсполучниковим і сполучниковим підрядним зв’язком.

1.    Пташки замовкли, трави стихли, лише берези сколихнулись, лише вербиці поклонились, та вітер золотим од  дерева до дерева почав шпурляти, кружляючи червоне.

2.   Навколо рівно поблискував сніг, він був ще таким молодим, що навіть одсвіт зірок не тремтів на ньому.

3.  Юнака все цікавило, все зачіпало, навіть те, що, здавалося, було поза його обов ׳язками.

4.  Де гай зелений при долині, де щастя квітнуло моє, лунають співи солов׳їні, зозуля радісно кує.

5.  Великі сині очі, обрамлені чорним віями, дивились здивовано, ніби перелякано; тонкі брови вигнулись запитливо, а обличчя палахкотіло чи від хвилювання, чи від вечірньої заграви.