Дистанційне навчання. Українська література 5 клас. Вчителька Подерня С.Л.

Дата: 6 квітня 2020 о 09:11, Оновлено 6 квітня 2020 о 09:33

Урок 51
Картини довколишнього світу, природи в поезіях Т.Шевченка - художня реальність, створена уявою митця за допомогою засобів образної мови. ''За сонцем хмаронька пливе. ТЛ; персоніфікація, ліричний твір. ''

Дорогі діти! Цьогоріч ми святкуємо  205 - річчя з дня народження геніального поета, художника, надзвичайно щирої душі людини, яка понад усе любила свій рідний край і все своє життя боролася за незалежність своїх земляків – Тараса Григоровича Шевченка. Хоч Тарасу Шевченку більшу частину свого  свідомого життя довелося перебувати за межами свого рідного краю, він завжди пам’ятав про Україну, серцем тягнувся до неї. Часто згадував чарівну українську природу, працьовитих і щирих людей, їхні пісні, легенди, звичаї, традиції.10 років заслання,10 років служби рядовим солдатом - таке покарання для Т.Г.Шевченка за його бунтівничу поезію. 10 років без права писати і малювати. Але, перебуваючи в Оренбурзьких степах, Т.Г.Шевченко продовжує писати, малювати. В 1849 році на острові Кос – Арал, куди поету пощастило потрапити з науковою експедицією як художнику, написаний вірш «За сонцем хмаронька пливе». У вірші відбилися переживання самотності й туги, які проймають Шевченкову поезію періоду заслання. ...» Побудований цей твір на казкових, легендарних мотивах, за якими сонце йде спати за море, а вкривають його, як мати дитину, хмарки. Але життя складне. Є в ньому зло, неприємності.

1.Прослуховування вірша Т. Шевченка «За сонцем хмаронька пливе» за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=bQGW_c3HO0g

2.Ознайомлення з незнайомими словами.

Поли – крайні передні частини верхнього одягу;

Пелена – передня частина спідниці; тканина;

Оповиє – обволікає, оповиває;

Того світу – світла

Опрацювання літературознавчих термінів.

Дуже широко у художній творчості використовуються епітети – художні означення.

( Визначення записуємо до словничка і приклади з вірша).

Червоні поли, синє море, рожева пелена, малая година, хмаронька рожевая, сива тьма, німа тьма.

Художні означення слід відрізняти від звичайних означень, які вказують на звичайні і звичні явища та прикметники: гарний стіл, синя блузка, сивий чоловік, рожева троянда.

Часто в художніх творах письменники вдаються до порівнянь.

Порівняння – слово, або вираз, за допомогою якого одні предмети, явища, дії зіставляються з іншими на основі спільності певних ознак; це пояснення одного предмета за допомогою іншого, подібного до нього.

(Запис до літературного словничка – покриває рожевою пеленою, мов мати дитину, туман, наче ворог, ждеш того світу, мов матері діти)

Зверніть увагу, що в порівнянні завжди є дві частини, які поєднуються сполучниками: як, мов, ніби, наче, мовби, мовбито, нібито, неначебто.

Якщо є зіставлення, але немає порівняльного сполучника, то це – метафора.

Можна порівняти: тьмою німою оповиє тобі душу – метафора.

Оповиє душу, ніби тьмою німою – порівняння.

Персоніфікація - образний вислів, у якому ознаки людини  переносяться на неживий предмет чи явище.

Ліричні твори - переважно пишуть віршованою мовою, у них не розгортаються події, а виражаються думки, почуття, переживання людини в певних обставинах, під впливом певних емоцій.

Практичне завдання. Виписати в зошити художні засоби (епітети, метафори, порівняння).

Домашнє завдання.

Вивчити вірш напам’ять - зняти відео, де ви читаєте  вірш напам'ять, відіслати у messenger для отримання оцінки.

Вивчити визначення з теорії літератури, намалювати ілюстрації до вірша «За сонцем хмаронька пливе» (високий рівень).