Дистанційне заняття. Українська мова (індивідуальне навчання) 4 кл Вчитель Куцик О.Ю.

Дата: 9 квітня 2020 о 11:18
Автор: Куцик О. Ю.

Урок 35 Тема: Часи дієслів: теперішній, минулий та майбутній. Змінювання дієслів за часами й числами.

ТЕМА :  ЧАСИ ДІЄСЛОВА. ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС, минулий, майбутній. Змінювання дієслів за часами й числами.

I.      МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

II.     АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Бесіда за питаннями.
  • Які дієслова належать до доконаного виду?
  • Чим можуть відрізнятися між собою дієслова, що входять до видової пари?
  • Які дієслова не мають видових пар?

IІІ.   СПРИЙМАННЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.

1. Пояснення вчителя: Часи дієслів

Минулий

Теперішній

Майбутній

Змінюються за родами й числами. Творяться від основи інфінітива + суфікси -в,

-л (знала, учив)

Змінюються за особами і числами. Творяться від основи теперішнього часу недоконаного виду + особове закінчення

(знаю, думаю, вчиш)

Змінюються за особами і числами. Має три форми: просту, складну і складену. Складна форма твориться

від інфінітива + особове закінчення. Складена форма твориться додаванням до інфінітива бути в особових формах

Дієслова теперішнього часу означають дію або стан, які збігаються з моментом мовлення про них: знаю, можемо, хочеш, працюють.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.

1. Проблемне завдання
  • Порівняй особливості використання категорії часу в різних сферах людської діяльності: математика (формула часу), біологія (біологічний час), історія (минуле, сьогодення, майбутнє).
  • Яка, на вашу думку, специфіка категорії часу в мовознавстві?

1. Завдання:
  • прочитати текст,
  • виписати дієслова,
  • визначити їх час і вид.
  • Яка тема та головна думка тексту?
  • Яким чином текст пов’язаний з темою уроку.

Ще в сиву давнину люди знали про нерозривний зв’язок минулого, сучасного і майбутнього. Щоб вірно орієнтуватися в житті, щоб бути освіченою людиною, треба вивчати минуле свого народу, його історію. Історія народу, як і життя людини, має героїчні, трагічні, щасливі й нещасливі сторінки. В героїчному найбільше проявляється національний характер народу, його душевна краса, його талант. Ці сторінки особливо хвилюють і викликають почуття національної гордості. В історичному минулому українського народу було таке неповторне і легендарне явище, як Запорозька Січ. Це про неї М.В.Гоголь у своєму творі «Тарас Бульба» писав: «Так ось вона, Січ! Ось те гніздо, звідки вилітають усі ті горді й дужі, як леви! Ось звідки розливається воля й козацтво на всю Україну».

1. Завдання: від неозначеної форми утворити дієслова минулого часу. Записати, розкриваючи дужки. Пояснити, як змінюються дієслова минулого часу.

1) За гори вже сонце (ховатись), рожевії хмарки (пливти).2) Буйно (сходити) пшениця, так, аж серце (молодіти). 3) Рожевий пил (спадати, синіти) все кругом, і коси золоті зоря (вплітати) в трави. 4) Вже (скосити) гречку, осінь недалечко. 5) (Співати) пташки голосисто у сяйві з небесних вершин.

1. Завдання: записати дієслова шанувати, говорити, дзвонити в усіх особах і числах теперішнього часу. Дієслова пекти, котити, виходити, їздити, трусити поставити у форму і-ї особи одн. теперішнього часу. З’ясувати, які приголосні звуки чергуються.

1. Творчий диктант
  • Утворити дієслова 2-ї особи однини і множини теперішнього часу.

Помічати, пишатися, зберегти, наслідувати, перемагати.

• Утворити всі форми майбутнього часу. Виділити закінчення.

Дивитися, вивчати, порівняти, здолати, рости.

V. ПІДСУМОК УРОКУ.

1. Бесіда:
    • Чим різняться часові форми дієслова?
    • Як визначити час дієслова?
    • Як творяться дієслова теперішнього часу?

1. Вправа з ключем.

Розподіліть слова у три колонки: І — минулий час, ІІ — теперішній, ІІІ — майбутній.

Входив, знає, утворювала, дарує, мовчала, з’єднує, знайшов, уміє, перелазив, читає, гнатиму, оздобив, буду ходити, зловлю,

боротимусь, згадаю, побачу.

КЛЮЧ: Підкресліть другу від початку слова літеру. За умови правильного розподілу слів розшифровується початок речення: Хто не знає минулого, той не вартий сучасного і не має майбутнього.

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. Виписати з художньої літератури по два речення з дієсловами минулого, теперішнього, майбутнього часу. Визначити вид дієслів.