Дистанційне навчання. Геометрія 10 клас. Вчитель Дякова І.В.

Дата: 15 квітня 2020 о 04:23, Оновлено 15 квітня 2020 о 04:42
Автор: Дякова І. В.

Урок №44
Тема: Перпендикулярність прямих і площин
Мета: повторити поняття перпендикулярності прямої і площини та перпендикулярності площин

Повторюємо вивений матеріал

Пряма називається перпендикулярною до площини, якщо вона перетинає цю площину і перпендикулярна до будь-якої прямої, яка лежить у цій площині й проходить через точку перетину  ОЗНАЧЕННЯ

Якщо пряма яка перетинає площину, перпендикулярна до двох різних прямих, які лежать у цій площині і перетинаються, то вона перпендикулярна до даної площини. ОЗНАКА ПЕРПЕНДИКУЛЯРНОСТІ ПРЯМОЇ І ПЛОЩИНИ с а в В

Розв'язання задачі

Нехай ABα; Аα, dα; АВ = b, ACd, AC = a (рис. 214). За теоремою про три перпендикуляри ВСd , отже, ВС — відстань від точки В до прямої d. Із ΔАВС ВС =  =  .

Відповідь..

II. Сприйняття й усвідомлення нового матеріалу

Поняття перпендикулярних площин

Дві площини, що перетинаються, нази­ваються перпендикулярними, якщо тре­тя площина, проведена перпендикуляр­но до лінії перетину цих площин, пере­тинає їх по перпендикулярних прямих. На рис. 216 αβ, бо площини α і β пере­тинаються по прямій с, площина γ, перпенди­кулярна до с, перетинає α і β по прямих а і b, які перпендикулярні.

Означення перпендикулярності площин не залежить від вибору площини γ. Дійсно, візь­мемо іншу площину γ1, перпендикулярну до прямої с (рис. 217).

Оскільки сγ та прямі a і b лежать у пло­щині γ і перетинаються в точці А, то са, сb (за означенням перпендикулярності пря­мої і площини).

Аналогічно са1, сb1. Крім того, а і а1b, b і b1 лежать відповідно в площинах α і β. Отже, а || а1 і b || b1. Оскільки а  b , а || a1 і b || b1, то а1b1 (теорема 3.1).

Розв'язування заадач

1. Наведіть приклади моделей перпендику­лярних площин із оточення.

2. Покажіть на моделі прямокутного паралеле­піпеда перпендикулярні грані (площини).

3. Дано зображення куба ABCDA1B1C1D1. Ука­жіть площини, які перпендикулярні до пло­щини:

а) АВС;   б) ADC1;  в) АСС1.

4. На двох перпендикулярних площинах вибрали по прямій. Чи може статися, що ці прямі:

а) паралельні; б) перетинаються; в) мимобіжні?

Відповідь проілюструйте прикладами з оточення.

Підсумок уроку

Запитання до класу1) Які площини називаються перпендикулярними?2) Сформулюйте ознаку перпендикулярності площин.3) Дано дві перпендикулярні площини α і β та пряму с, яка перпен­дикулярна до площини α. Укажіть, які з наведених тверджень правильні, а які — неправильні:а) пряма с обов'язково належить площині β;б) пряма с може бути паралельною площині β;в) якщо пряма с, належить площині β, то вона паралельна лінії пе­ретину площин α і β;г) будь-яка площина, яка містить пряму с, перпендикулярна до площини α.

Дано куб ABCDA1 B1 C1 D1. Враховуючи, що ребра куба, які виходять з однієї вершини, попарно перпендикулярні, укажіть серед наведе­них тверджень правильні:а) площини АD1 С і AD1 D перпендикулярні;б) площини AD1 C і CDD1 перпендикулярні;в) площини AD1 C і ADC перпендикулярні;г) площини ADD1 і ADC перпендикулярні. Виконайте завдання