Дистанційне навчання. Українська мова. 6 клас. Вчитель Окуневич А.О.

Дата: 15 квітня 2020 о 17:41
Автор: Савсюк І. В.
141 перегляд

тема уроку. Відмінювання займенників усіх розрядів.

Давайте пригадаємо, скільки розрядів займенників виділяють?

• Яка частина мови називається займенником?
  • Як утворюються неозначені займенники?
  • Як утворюються заперечні займенники?
  • Якими членами речення бувають займенники?
  • Поясніть особливості відмінювання займенників
  • Особові займенники мають граматичні значення відмінка і числа, а займенники він, вона, воно ще й роду. Особливістю відмінювання особових займенників є те, що в непрямих відмінках вони мають іншу основу, ніж у називному: я — мене ..., він — його..., вони — їх ... В Ор. в. однини займенники я і ти мають закінчення -ою, займенник вона – -ею:мною, тобою, нею. У М. в. займенник він має дві форми: на ньому і на кілі. У Р. і М. відмінках після прийменників, а в Ор. в. завжди в займенниках 3-ої особи з'являється н-: його, до нього,її, до неї; пишаємося — ким? — ним, нею;співпрацюємо — з ким? — із ним, із нею

Зворотний займенник є лише один — себе. Особливість його полягає в тім, що він не має називного відмінка. Відмінювання:

Р.  себе, до себе

Д. собі

Зн. себе

Ор. собою .

М. (у) собі.

Заперечні займенники відмінюються так, як і питально-відносні, від яких вони утворилися. Так само і неозначені.

Присвійні займенники відмінюються подібно до прикметників м'якої групи з основою на й (безкраїй).

Вказівні займенники той і такий відмінюються так, як прикметники твердої групи, цей — як прикметник м'якої групи в однині (але в Ор. в. чоловічого і середнього роду — цим) і як прикметник твердої групи у множині (цих, цим, цими).

Займенник стільки змінюється лише за відмінками — подібно до числівникових форм із закінченнями: Р. в. — -од:; Д. в. — -ом, Зн. в. — як Р, в. або Н. в., Ор. в. — -ома, М. в. — (на) -ох.

Означальні займенники відмінюються подібно до прикметників: весь – як прикметник м'якої групи, решта — як прикметники твердої групи: всього, іншого, всьому, іншому, всіх, інших і т. д.)

• Перепишіть речення, на місці крапок уставте займенник себе в потрібній формі. Визначте його відмінок у кожному реченні.
  • 1. Брехун ... ворог і людям зло робить. (Г. Квітка-Основ'яненко). 2. Мені хочеться показати ... веселим і цікавим. (Ю.Яновський). 3. Тут кожен сам ... пан, живе за своїм законом. (Л. Костенко). 4. Він пам'ятав ... ще від часів потопу.

(Б. Олійник).

• Прочитайте. Визначте присвійні займенники. На належність якій особі кожен з них указує?
  • 1. Із чистоти родилась наша пісня, із чистоти родилось наше слово.

(М. Рильський). 2. Моє серце в Україні і душа моя. (Б. Чепурно). 3. І душі наші — мов пісні. (В. Симоненко). 4. Твоє безсмертя в силі духу твого. Твоя тимчасовість у бездуховності твоїй. (О. Довгий). 5. У всякого своя доля і свій шлях широкий (Т. Шевченко).

• Прочитайте. Визначте вказівні займенники, з'ясуйте їхній рід, число, відмінок.
  • 1. Той не зна самоти крізь безлюдних степів, з ким живе Леонтовича спів. (М. Рильський). 2. Ходи по тій землі, що Каменяр ходив, і пий із тих джерел, які його поїли. (Л. Забашта). 3. Нічого кращого немає, як тая мати молодая.

(Т. Шевченко). 4. А день такий, що тільки жити й вірити. (Б. Олійник). 5. Хотіла б я піснею стати у цюю хвилину ясну. (Леся Українка). 6. Чому близька мені задума ця? (В. Сосюра).