Дистанційне заняття . Українська мова , 10 клас Вчитель Коцар Л.Ф.
Розвиток мовлення. Електронний лист. Смс-повідомлення
Пишіть листи і надсилайте вчасно,
Коли їх ждуть далекі адресати,
Коли є час, коли немає часу,
І коли навіть ні про що писати.
Л. Костенко
— Чи доводилось вам писати листи? Кому?
- Що можна сказати про слово ЛИСТ?(запишіть слова асоціації)
- Навіщо людям потрібні листи?
Сьогодні ми будемо вчитися писати листи своїм рідним, друзям. Дізнаємося , як правильно його скласти і записати.
Писати листи — це мистецтво. Листування виникло дуже давно. У людей виникла потреба у спілкуванні та передачі інформації. Щоб передати яке-небудь повідомлення або інформацію. Саме так, з цього все починалось. Бажають, приміром, мешканці африканського селища передати своїм сусідам, що у них вдало пройшло полювання і з цього приводу влаштовується грандіозний бенкет. Передати це потрібно якнайшвидше. Як бути? Знайшли вихід, Загуркотіли, загриміли барабани — тамтами, далеко рознісся Їх гуркіт, долинув до найближчого селища. Там послухали, розібралися в умовних сигналах, викликали своїх барабанщиків і далі передають.
Інші димом «листуються»: підіймаються над пагорбами стовпи диму — вище, нижче, світліші, темніші. «Мова» ця зрозуміла багатьом племенам індіанців; війна, збирайтеся до міжгір'я, ховайте дітей та жінок.
І багато ще способів вигадували люди: в'язали різнокольорові вузлики на довгих шнурах, передавали букети.
У всіх цих способів «листування» було багато недоліків, і найголовніший — неточність. Уявіть собі, будь ласка: сидите ви у себе в шатрі на перському килимі, п'єте зелений чай, як раптом з'являється гонець від скіфів і урочисто розкладає перед вами такі дивні предмети: мишу, жабу, птаха та п'ять стріл. Спробуй-но розберись, що все це означає! А розібратися треба, тому що справа тут серйозна.
От що, виявляється, сповістив гонець: «Якщо ви не здатні ховатися під землею, як миші, стрибати по болотах, як жаби, літати по небу, як птахи, то загинете, обсипані нашими стрілами». Прямо таки ребус!
А як бути з малюнками? Треба, приміром, передати; «Я тебе поважаю». «Я» — намалюєш себе, «тебе» — намалюєш його. А як намалювати «поважаю»?
Це таки просто чудово, що люди винайшли писемність і зараз кожна письменна людина може написати листа.
Наші далекі предки писали на камені, дереві, пальмовому листі, папірусі, воскових, глиняних і дерев'яних дощечках, на камені, на березі й на шкірі.
Хтось сказав, що лист — фотографія душі. Це вірно, тому що гарний лист не тільки розповідає про що-небудь, але й передає думки, настрій, почуття людини, говорить про її намагання, інтереси, захоплення.
А зміст і стиль листа багато в чому залежить від того, кому ми пишемо
Мабуть, діти, які скаржаться на те, що вони не знають, про що писати в листах, погодяться — матеріалу для листів багато: повсякденне життя, шкільні справи, захоплення та заняття, події сімейного значення. В листах можна поділитися думками про книги, фільми та спектаклі, розповісти про важкі та невирішені питання, вислови й почуття та настрій. Але, повторюємо, треба твердо знати при цьому, що саме цікавить того, кому ви пишете, а також треба бути відвертим і правдивим.
ДАЙТЕ ВІДПОВІДЬ НА ЗАПИТАННЯ " ЧИ ДОРЕЧНО ПИСАТИ ЗАРАЗ ЛИСТИ ?
- голова — тема або проблемне питання, що підлягають аналізу;
- верхні кістки — розташовані праворуч у вертикальній формі схеми або під кутом 45 градусів зверху в горизонтальній; на них фіксуються основні поняття теми, причини, які призвели до проблеми;
- нижні кісточки — факти, що підтверджують наявність сформульованих причин або суть понять, зображених на схемі;
- хвіст — відповідь на поставлене запитання або висновки, узагальнення.
Правила безпеки електронного листування
-
Cтежите за тим, що стоїть в полі Кому, перш ніж відправити лист. Інакше інформація (можливо, конфіденційна), яку ви вкладаєте в електронний лист, може потрапити не до того адресата.
-
Підозрілі листи (незнайомий адресат, сумнівна тема) пересуньте до теки Спам, не відкриваючи їх. Не переходьте за незнайомими посиланнями. Інакше ризикуєте підхопити комп'ютерний вірус.
-
Не відсилайте свої дані, копії документів, номер телефону, відомості про родину тощо невідомим адресатам. Інакше їх можуть використати у майнових та інших аферах.
-
Не відповідайте на листи з погрозами та провокаціями. Інакше крім зіпсованого настрою можете нажити неприємності на рівному місці.
-
Важливу інформацію відправляйте в архівах з паролем, який відомо лише відправнику та одержувачу. Інакше ризикуєте розголосити приватну, службову чи комерційну таємницю і зіпсувати власну репутацію
-
Не відсилайте без попередження програми (виконувані файли). Інакше їх вилучать до теки Спам як підозрілі щодо перенесення вірусів.
Примітка. Деякі поштові служби не пропускають листи з приєднаними виконуваними файлами. Таким чином поштовий сервіс піклується про безпеку абонентів. Щоб обійти цю перепону, інколи достатньо змінити розширення з exe на інше. Інколи цього недостатньо: потрібно двічі архівувати різними методами з призначенням паролю на архіви.
Правила етикету електронного листування
-
Прояв гарного тону — починати листа привітанням і зверненням до адресата.
-
Будьте ввічливим:
-
при зверненні до незнайомої вам людини назвіть себе;
-
не забувайте вживати слова «будь-ласка» (при зверненні з проханням) та «дякую» (після отримання допомоги);
-
уникайте фраз, що можуть стати причиною конфлікту на релігійній, расовій, політичній чи іншій основі.
-
-
Заповнюйте поля Кому, Тема, Важливість листа:
-
поле Кому (To) потрібно заповнити обов’язково. Інакше залишиться незрозумілим, на яку адресу потрібно доставити лист. Якщо ви відправляєте повідомлення кільком адресатам, у полі Кому вкажіть їхні електронні адреси, розділяючи їх комою. У разі потріби вказуйте електронну адресу у полі Прихована копія;
-
у полі Тема (Subject) завжди вказуйте головну думку повідомлення, інше є ознакою поганого тону;
-
бажано зазначати ступінь важливості повідомлення. Якщо лист позначено як важливий, адресан буде намагатися прочитати та відповісти на лист одразу. Але не зловживайте наданою можливістю, інакше ваші партнери по листуванню швидко зрозуміють, що не варто звертати на це увагу.
-
-
Використовуйте адресну книгу, щоб правильно вказати адресу одержувача повідомлення.
-
Отримані повідомлення зручно розташувати у тематичних теках, щоб полегшити подальшу роботу з пошуку та написання відповіді на електронні листи. Непотрібні повідомлення краще видаляти, щоб не засмічувати зайвими листами власну поштову скриньку.
-
Відповідайте на отримані повідомлення якомога скоріше. До речі, у деяких фірмах корпоративна етика передбачає відповідь на електронного листа протягом 30 хвилин у робочий час. Щоб відповісти на отримане повідомлення, достатньо у вікні поштового клієнта натиснути кнопку Відповісти (Reply). Після цього на екрані з’явиться форма для нового повідомлення, у якій автоматично буде заповнено поле Кому, а в тілі листа буде подано текст отриманого листа.
-
Використовуйте цитати. Якщо вам потрібно посилатися на деякі слова співрозмовника, включайте до повідомлення цитати.
-
Намагайтеся узгодити розмір створюваного електронного повідомлення з його вмістом і метою листування:
-
відокремлюйте абзаци, щоб полегшити сприйняття змісту;
-
будуйте речення згідно з правилами граматики — і орфографії, і синтаксису;
-
не відправляйте електронною поштою вкрай особисту, фінансову й дуже важливу інформацію;
-
дотримуйтеся визначеної вами теми листа;
-
якщо в листі потрібно розглянути більшу кількість питань чи поспілкуватися з інших тем, розбийте лист на кілька частин і надсилайте кожну з них окремим повідомленням.
-
-
Виражайте емоції спеціальними зображеннями — смайликами, але не зловживайте цим у діловому листуванні.
-
Не додавайте без потреби вкладення до листа, яке істотно впливає на його розмір. Стискайте прикріплювані файли. Повідомляйте адресата, які файли додаєте до листа, бо інколи через прикріплені файли розповсюджуються комп’ютерні віруси. Не намагайтеся прикріпити до листа вкладення великого розміру.
-
Використовуйте електронний підпис. Електронний підпис — це спеціально створений файл (signature) вашого текстового підпису, що його поштовий сервер автоматично додає після змістової частини електронного листа.
Чужі листи — таємниця за сімома замками. Намагатися заглянути в них (незалежно від того, кому вони адресовані: подрузі, мамі, брату, незнайомій людині) — все одно, що влізти до чужої кишені або підгледіти в замкову шпарку.
Можливі складові листа |
Приклади |
Звертання |
Любі мої дідусю і бабусю! Дорогий братику Сергію! Шановний Юрію Михайловичу! |
Інформація про стан листування |
Отримав(-ла) ваш лист... Давно не було листа... Отримав(-ла) твій лист, але зразу не відповівша), оскільки... |
Основний зміст (повідомлення про новини) |
Напишу Вам, що у мене нового в школі (вдома)... Я хочу розповісти Вам... Розповім усе за порядком... |
Запитання адресату |
Як Ваше здоров’я? Які у Вас новини? Що цікавого у тебе? |
Подяка |
Дякую за те, що... |
Прохання написати лист |
Я прошу вас написати... |
Передача вітань |
Передавайте вітання... |
Прощання |
До побачення... Міцно цілую і обнімаю... |
Кінцівка і підпис |
Ваш внук (ваша внучка)... Твій друг (твоя подруга)... |
Дата і місце написання, якщо , їх немає на початку листа |
15 листопада 2013 року м. Харків |
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ НАПИШІТЬ ЕЛЕКТРОННОГО ЛИИСТА. Тему повідомлення оберіть самостійно
НАДІШЛІТЬ ЕЛЕКТРОННОГО ЛИСТА НА АДРЕСУ : kotsarteather2017@ukr.net