Дистанційне заняття . Українська мова , 8 клас Вчитель Коцар Л.Ф.

Дата: 15 травня 2020 о 17:43
Автор: Коцар Л. Ф.

Тема. Уточнювальні члени речення

Відокремлені уточнюючі члени речення.

Прочитайте теоретичний матеріал

АЛГОРИТМ

характеристики уточнювального члена речення

Тренувальні вправи      Виконайте запропоновані завдання

1. Дослідження-аналіз з елементами зіставлення

Дослідіть, у яких реченнях сполучник або приєднує уточнювальну прикладку, а в яких – зєднує однорідні члени. Встановіть відповідність: А – речення з уточнювальною прикладкою, Б – речення  з однорідними членами.

1. Твердження, правдивість якого перевіряють за допомогою логічних міркувань, що спираються на аксіоми або на раніше доведені твердження, називають теоремою.
Б
2.     Сума – результат дії додавання двох або кількох доданків.
Б

3.     Якщо проєктуючі прямі паралельні між собою, проекції називають паралельною або циліндричною.

Б
4.     Найбільш уживаною циліндричною проекцією є ортогональна або прямокутна.
Б
5.     Система числення – спосіб називання чисел за допомогою слів або зображення їх за  допомогою невеликої групи індивідуальних знаків.
Б
6.     Теорія чисел або вища арифметика – галузь математики, головним завданням якої є вивчення властивостей цілих чисел.
Б
7.     У геометрії фігурою або геометричним образом узагалі називають будь-яку сукупність точок.
Б
8.      Систему або сукупність символів, які застосовуються в певній науці або якійсь іншій ділянці людської діяльності для позначення різних об’єктів, понять або співвідношень між ними, називають символікою.

2.  Творче моделювання

Сформулюйте визначення наукових понять, використовуючи відокремлені уточню вальні прикладки, що приєднуються сполучниками або, чи (в значенні тобто).

Зразок

Полісиндетоном, або багатосполучниковістю, називають фігуру нагромадження сполучників або інших службових частин мови.

·        Алфавіт.

·        Текст.

·        Лінгвістика.

3.Лінгвістичний експеримент

Поширте подані речення відокремленими уточню вальними членами. Визначте, який член речення вони уточнюють.

1.  До школи Сашко ходив далеченько.

2.     І всюди вас супроводжуватиме дух старовини, історії, віри й народної мудрості.

3.     Нижче золотилися маківки монастиря, танули в кучерявих гаях.

4.     Тут Емма Андієвська разом з іншими переселенцями з України утворює гурток поетів, який здійснив справжню революцію в письменстві української діаспори.

4. Дослідження-відновлення

Відновіть і запишіть текст, увівши з довідки опущені відокремлені члени речення. Визначте, які з них виконують роль уточню вальних.

1.     Мені сьогодні щось не повелося з полюванням. Я був уже на своєму місці, … , коли мої очі запримітили якийсь ледве відчутний рух між високими стеблами оситнягу.

2.     Я притьмом зняв з плеча рушницю й присів, … .

3.     Прогримів постріл. Непорушна качка безсило занурила глибоко у воду голову, а коло неї безпорадно крутилися жовтенькі, пухнасті каченята, … .

4.     Мені було прикро, що я , … , забив її і посиротив недолітків-чирят.

5.     Але нема чого робити. І я , … , побрів підбирати свою здобич.

6.     Коли я став наближатися, каченята кинулися урозтіч, і тільки одне не знало чогось, куди йому кинутись. Я обережно, … , взяв його.

7.     Проте маленька пташина, … , виявилася завзятою і не хотіла без бою віддаватися.

8.     … чирятко силкувалося дряпатися своїми маленькими ніжками, дзьобало тупим холоднуватим дзьобиком мого вказівного пальця, … . Та це не могло йому зарадити.

9.     Надвечір я повернувся на село, щоб вечірнім пароплавом повернутись до Києва. На березі, … , я вийняв чиря з сітки, щоб востаннє перед дорогою спробувати напоїти його. Я опустив руку з чирям у воду, але воно навіть не нахилилося до води.

ДОВІДКА:

А – не роздивившись,

Б – не завдаючи мені ані найменшого болю,

В – схоплене за тулуб,

Г – намагаючись не притиснути тендітні розпростерті крильця,

Д – недалеко пристані,

Е – проти середини озера,

Є – ця пухнаста кулька життя,

Ж – хлюпаючи чобітьми у мілкій воді,

З – тихо спускаючи пальцем запобіжника на бойовий удар,

І – перелякані громом мого пострілу.

5. Випишіть з художньої літератури 4-5 речень, ускладнених відокремленими уточню вальними членами речення. Зробіть синтаксичний розбір одного з речень.