Дистанційне заняття . Українська мова , 9 клас Вчитель Коцар Л.Ф.
Контрольна робота . Узагальнення й систематизація вивченого , Тест
Шановні дев'ятикласники ! Перед Вами контрольні завдання, які потрібно виконати і надіслати мені роботу на Вайбер , Мессенджер або електронну адресу kotsarteather2017@ukr.net до 19.00 23травня 2020 року .
Завдання № 1 – 3 містять ОДНУ правильну відповідь(0, 5+ 0,5+ 1 . )
- Частини складного речення з різними видами зв’язку:
А) поєднуються тільки сполучниками сурядності;
Б) поєднуються тільки сполучниками підрядності;
В) ніколи не поєднуються сполучниками;
Г) можуть поєднуватися сполучниками сурядності, підрядності та інтонаційно.
Д) поєднуються сполучниками сурядності або підрядності.
- Укажіть складне речення із сурядним і підрядним зв’язком.
А) Ось мати ступила вбік, і тепер кругла таріль сонця засріблилась у густій блакиті, а довкола материної голови вже не іскрився й не мерехтів німб.
Б) А тобі якусь хвилю здалося, що зараз ось іде вона мимо криниці, під яблунею, а отой німб таки світиться довкола її посіченої сивиною голови.
В) Тут росли колючі кущі терну, шипшини та глоду, красувалися й дозрівали на вітах ламкої крушини темно-червоні ягоди, що їх у народі звуть вовчими.
Г) Ще дивен дим, і хата ще казкова, і ще ніяк нічого ще не звуть.
Д) Весну, либонь, зачарували, а тепер вона чекає й не може дочекатися на слово, яке відразу ж випустить її на волю.
- Укажіть складне речення, що має чотири частини.
А) В темряві подеколи траплялись ягоди, вони проходили мимо дивною сповільненою ходою, і їм здавалося, що вони ступали по дні великої прозорої річки.
Б) А в цей час наді мною твориться диво: хтось невидимим смичком провів по синьому піднебессі, по білих хмарах, і вони забриніли, як скрипки.
В) І хоч зараз гудки вже відмінено, проте Віруньці, й досі вони часом озиваються в душі, адже під спів цих гудків привело її кохання на Зачіплянку.
Г) Коні чвалають по калюжах, у повітрі свіжа вологість, де-не-де блимають далекі вогники.
Д) Букет півоній, які мати несла в руці, поширював п’янкий запах – власне, в руках її наче вигойдувався букет тонких пахощів.
Завдання № 4 – 6 містять ТРИ правильні відповіді ( 6 балів)
- Укажіть складні речення з різними видами зв’язку.
А) Я опустив руку з чирям у воду, але воно навіть не нахилилося до води, серед якої виросло.
Б) Вітер підганяв їх на снігових белебнях, але як тільки вони скочувались у яр, Сіроманцеві доводилося похекати та попріти.
В) Я довго лежу і слухаю, як дзвонить у такт дзвонів степу моє серце.
Г) День сонячний і прозорий, і хочеться, щоб йому не було краю.
Д) Михайло якраз натрапив на ту розмову чи суперечку, встряв у неї й почав доводити інспекторові, що він не має права лаяти учнів, і сказав щось образливе для самого інспектора.
- Укажіть речення, в яких правильно розставлено розділові знаки.
А) Як верби гарно похилились, мов дивляться, що там робиться внизу, по тих хатках та вулицях, та й собі радіють, що люди відпочивають, що їм затишно й гарно.
Б) Гусак випірнув і сперся забитим крилом на воду, крило заболіло, запекло наче сперся він ним не на воду, а на вогонь.
В) Над ними зумлили комарі, біля нас спросоння коли-не-коли схлипувала річечка, а над усім світом протікала зоряна імла.
Г) Минули дні, і не раз можна було бачити Сіроманця в ярах за висілком: він сидів і терпляче чекав, доки Андрійко Лях покатається на лижах зі своїми однокласниками.
Д) Загадка – це чарівний світ поетичної таємниці і в цьому світі мороз поєднаний з весною, що виступає прекрасною руйначкою всіх його мистецьких та господарських звершень.
- Укажіть складні речення, що мають шість частин.
А) Перше, що побачив Климко, коли розплющив очі, було велике, рівно обведене коло червоного сонця у вікні; воно світило мов крізь морок, і хлопчик став пригадувати, де він.
Б) Незабаром скінчиться навчання, і я знову матиму змогу ходити купатися на Ворсклу, ловити вудкою рибу, а трохи пізніше збирати суниці; не встигнеш оглянутися, як уже поспіють у саду яблука, грушки, наллються соком виноградні грона, а там далі покличуть у ліс гриби та горіхи.
В) Збираючи книжки, я почув, як надворі загуркотів віз, як заскрипіла наша хвіртка, обізвалась радісно качка, забряжчали одні й другі двері, і на порозі, наче весняночка, стала розрум’янена і осяйна Мар’яна .
Г) Коли ступила між дерева, коли побачила, як по їхньому гіллю згори донизу ллється наче якесь аж туманне сонячне проміння і як у тому промінні мінливо зблискує листя, коли почула вогкий, густий, прілий запах лісу, — всміхнулась, і вже, здається, весь день ота усмішка не сходила з її уст.
Д )Поза центральною вулицею, де світять чотири газові ліхтарі на все місто, скоро зайде ранній осінній вечір, лягає непроглядна тьма, яку не можуть здолати кволі вогники гасівок, що тьмяно поблискують крізь вікна старосвітських одноповерхових будиночків.
Завдання №7 . Зробіть синтаксичний розбір складного речення(2 б.) .
Тоню охоплює лихоманкове збудження, дріж, трепет, що це вони з Віталиком аж куди добулися, одні-однісінькі опинились на цьому острівку, як робінзони, де їх оточує химерне залізне бескеття.
ЗРАЗОК,
Синтаксичний розбір складного речення
1. Тип речення (складносурядне, складнопідрядне, безсполучникове, з різними видами зв'язку).
2. Сполучниковий чи безсполучниковий зв’язок, тип сполучників.
3. Види підрядних речень.
4. Характер підрядності (якщо речення складнопідрядне з кількома підрядними):
• однорідна підрядність;
• неоднорідна підрядність;
• послідовна підрядність.
5. Схема речення.
Завдання №. 8 .Напишіть короткий текст-роздум «Переваги та недоліки дистанційного навчання»(2 бали )