Дистанційне навчання. Українська література 5 клас. Вчителька Подерня С.Л.
Урок 45- 46
Екзотика старовинних українських замків. Значення історичного минулого для сучасної людини. Створення ілюстрацій \бук трейлера до твору.
Мета: (формування компетентостей): предметні: продовжити знайомити п'ятикласників із творчістю сучасної української письменниці Зірки Мензатюк, ключові: опрацювати зміст повісті «Таємниця козацької шаблі»; комунікативні: удосконалювати навички роботи з текстом, розвивати увагу, пам'ять, зв'язне мовлення; уміння дискутувати про значення історичної пам’яті для сучасної людини; творчі: розвивати навики критичного мислення, створення буктрейлерів; загальнокультурні: виховувати патріотичні почуття, повагу до героїчного минулого нашого народу, козаків як уособлення незалежності; сприяти формуванню громадянської позиції, усвідомлення актуальності цих понять у нашому житті.
I. Асоціативна вправа (вибрати предмет, який має стосунок до твору, аргументувати
- Сонце, місяць, зірка
- Машина, літак, потяг.
- Магазин, море, замок
- Щит, шабля, пістоль
- Козак, футболіст, богатир . ''Таємниця козацької шаблі '' . Авторка Зірка Мензатюк Сьогодні ми завершуємо пригодницьку мандрівку по місцях бойової козацької слави. Ми на попередній уроках опрацювали текст твору, його проблеми та перипетії, а сьогодні мандруємо по екзотичних старовинних замках, бо хоч ми і склали усно маршрут подорожі, але один раз побачити краще, аніж сто разів почути. Знання, які ми здобудемо, будуть корисні і при вивченні історії, географії, зарубіжної літератури, та перш за все на все життя, бо як казав філософ Григорій Сковорода: "Пізнай свій край, себе, свій рід, свій народ, свою землю – і ти побачиш свій шлях у житті". А що може бути важливішим, аніж правильно обраний життєвий шлях II. Назвіть героїв твору: (дружна родина Руснаків: тато, мама, їхня донечка Настуня-----; легкова машина на ім’я Букашка ( ); дядько Богдан; національно свідомий, дуже патріотично налаштований привид; пластуни зі Львова Северин та Микола ( ); родина національно несвідомих чортів: мати, батько та їхній син — молодий, чепурний чортик Пилип ( ); «Добірне товариство», яке складалось із чортів, відьом та відьмаків, пан Щуровський (нині щур) колись був козаком, який зрадив своїх у бою під Берестечком; футбольні вболівальники ( ). III. Ознайомлення із старовинними замками України за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=F70GASXYUy4 https://www.youtube.com/watch?v=ELU9-M2f-dI IV. Символічне значення шаблі.
-
Шабля і козак – невід'ємні речі ШАБЛЯ – різновид холодної зброї. Вона має клинок (довжиною більше 100 см), хрестовину (гарду) та руків’я. Клинок шаблі викривлений, з лезом на вигнутому боці та обухом на увігнутому, має вістря та хвостову частину для кріплення руків’я. Отримати шаблю справжній січовик міг лише двома шляхами – у спадок від батька чи діда або здобути в бою. У козацькому середовищі ставилися до шаблі як символу військової звитяги. Козаки повсякчас удосконалювали свою техніку шабельного бою. Оспівана великим Кобзарем як невід’ємний супутник українського лицаря, шабля фігурує у величезній кількості українських народних дум, поезій, прислів’їв та приказок: Шабля – це зброя,
-
Шабля – це правда,
Шабля козацька – це сила і влада!
- Береженого бог береже, а козака шабля стереже.
- Дай Боже воювати і шабель не виймати.
- Кінь, шаблюка, вітер в полі – і ніхто не здолає козацької волі!
- Козаку лучче проміняти шаблю на веретено, ніж напасти вдвох на одного.
- У бою козак себе славить не на язиці пилюкою, а конем та шаблюкою. v. Домашнє завдання 1. Написати лист одному з героїв повісті. 2. Підготувати ілюстрації чи бук трйлер до твору.