фізика 10 клас,вчитель Прокопчук В.В,
Урок №68 Експериментальна робота №9 " Вимірювання поверхневого натягу рідини ". Урок №69 Тверді тіла(кристалічні та аморфні ). Монокристали,полікристали.Анізотропія кристалів.Рідкі кристали та їх властивості. Урок №70 Види деформації твердих тіл.Механічна напруга твердих тіл .Закон Гука,модуль Юнга.Механічні властивості твердих тіл,їх теплове розширення. Урок №71 Розвязування задач. Урок №72 Експериментальна робота №10 "Вимірювання модуля пружності гуми " . Урок №73 Розвязування задач.
Тема. Деформація твердих тіл. Види деформації. Закон Гука.
Мета:навчальна: домогтися від учнів розуміння пружних деформацій тіл та
їхніх видів; з'ясувати залежність механічної напруги від відносного
видовження (стискання) деформованого тіла;
розвивальна: продовжити формувати знання про МКТ будови
речовини, про те, як за умови цього відбувається пружна деформація,
ввести нові формули для закону Гука і вміння використовувати їх
при розв'язуванні задач;
виховна: виховувати відповідальність учнів за набуття знань, вмінь,
навичок і розвиток навчальних здібностей; уміння співпрацювати в
ході спільної навчальної діяльності; виробляти самостійність під час
проведення фізичного диктанту та взаємоперевірки робіт;
висвітлювати роль здоров’язберігаючих факторів.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
- Допишіть речення та дайте відповіді на питання. Час на обмірковування та запис кожної відповіді — 15 секунд.
- За якою формулою можна визначити відносну вологість повітря?
- За якою формулою визначається поверхневий натяг рідини?
- Чому дорівнює висота підняття рідини в капілярній трубці?
- На які групи за властивостями поділяються тверді тіла?
- Кристалічні тіла плавляться при... (Укажіть, при якій температурі.)
- Кристалічні тіла зберігають постійним... (Укажіть, що.)
- Кристали мають геометричну форму у вигляді... (Допишіть речення.)
- Тіло, яке складається з безлічі безладно розташованих дрібних кристалів, називається... (Укажіть, як.)
Сьогодні ми почнемо вивчати механічні властивості твердих тіл. Вони залежать від багатьох факторів. Але найбільший вплив на них мають молекулярна структура тіла, його температура й наявність домішок. Так, найпоширеніша на Землі сполука кремнію SiO2 залежно від природних модифікацій і домішок може бути звичайним склом, гірським кришталем, кварцом, аметистом, топазом тощо, кожен з яких має особливі механічні властивості.
Знання механічних властивостей твердих тіл широко застосовується в інженерії та будівництві, приладобудуванні та металургії, оскільки від їх прояву залежить якість продукції, довготривалість роботи машин і механізмів, попередження техногенних катастроф.
Ми розглянемо, унаслідок чого з’являються пружні деформації, їхні види, механічну напругу, відносне видовження або стискання деформованого тіла. Згадаємо закон Гука, дамо його новий математичний запис, введемо поняття модуля пружності Юнга.
У кістковій та м’язовій системах тіла людини дуже багато органів, які постійно піддаються деформаціям, а тому треба завжди бути уважними, дотримуватися правил безпеки, щоб не пошкодити їх.Пригадайте, яку природу мають сили взаємодії, між молекулами газу.
- Чому між молекулами й атомами діють одночасно і сили притягання, і сили відштовхування?
- Як змінюються сили взаємодії між молекула при збільшенні, зменшенні відстані між ним
Атоми чи молекули в кристалі перебувають у певному положенні рівноваги, в якому сили притягання й сили відштовхування з боку інших частинок однакові.
- Що відбудеться, якщо якась зовнішня сила змістить частинку в бік від її положення рівноваги?
- Нехай маємо стрижень завдовжки l0 (див. рисунок на дошці). Якщо до його нижнього кінця прикласти силу F, то його довжина стане дорівнювати l.
- Чи змінилася відстань між атомами? Як саме?
- Яка із сил (притягання чи відштовхування) переважатиме в даному випадку?
Рівнодійну між силами притягання й відштовхування, що діють між всіма атомами, називають силою пружності.
- Який напрям має сила пружності?
- Пригадайте з 9 класу закон Гука (Fпр = -кх).
- Чому дорівнює видовження стрижня в даному випадку (див. рисунок на дошці)? (l-l0). Позначте видовження через ∆l і запишіть закон Гука (Fпр = -кх).
Історична довідка
Роберт Гук(18.07.1635 – 03.08.1703)— англійський фізик, член Лондонського королівського товариства (з 1663р.) і його секретар (1677-1683 рр.). Народився на острові Уайт. Навчався в Оксфордському університеті. Професор Лондонського університету (з 1665 р.)
Автор наукових праць, що стосуються теплоти, пружності, оптики, небесної механіки. В історію науки увійшов як автор закону залежності сили пружності від деформації та жорсткості тіла. Разом із X. Гюйгенсом встановив (близько 1660 р.) постійні точки термометра – точкутанення льоду й точку кипіння води. Вдосконалив мікроскоп, що дозволило йому здійснити ряд мікроскопічних досліджень, зокрема спостерігати тонкі шари (мильні кульки, масляні плівки тощо) у світлових пучках, вивчати будову рослин. Останнє привело його до відкриття клітинної будови організмів. У 1680 р. дійшов висновку, що сила тяжіння обернено пропорційна до квадрата відстані. Відома участь Р. Гука в будівництві Гринвічської обсерваторії, яке тривало майже тридцять років.Р. Гук є автором багатьох винаходів.
Жорсткість тіла k є величиною змінною й залежить від розмірів тіла. Таким чином, вона характеризує твердість тільки даного тіла, а отже, у таблицях її не вказують.
Проте існує інший коефіцієнт: якщо прикладену до стрижня силу F, що дорівнює за модулем силі Fпр, поділити на площу поперечного перерізустрижня S, то матимемо фізичну величину ϭ = ,яку називають механічною напругою й вимірюютьв одиницях = 1 Па.
Механічна напруга — сила, яка припадає (діє) на одиницю площі, тому її одиниця вимірювання збігається з одиницею тиску.
Величину відношення абсолютного видовження стрижня АІ до його початкової довжини ∆l називають відносним видовженням і позначають літерою Ɛ(іпсилон).
Дослідним шляхом встановлено, що напруга, яка виникає в тілі під час його деформації, пропорційна до відносного видовження: ϭ = ЕƐ, де Е — коефіцієнт пропорційності.
Ця формула й виражає закон Гука. Він формулюється так: при малих пружних деформаціях механічна напруга прямо пропорційна відносному видовженню. Закон Гука можна записати ще в такому вигляді:
= E або F = .
Учні записують у зошитах.
Якщо формулу (1) порівняти з формулою Fпр = кх,то отримаємо
k= , E = ,
де Е — модуль пружності (модуль Юнга).
Томас Юнг(13.06.1773 – 10.05.1829) англійський учений, один із засновників хвильової теорії світла. Народився в місті Мілвертон. Навчався в Лондонському, Единбурзькому та Гьотингенському університетах.
Захоплювався фізикою, зокрема оптикою та акустикою. З 1801р. — професор Королівського інституту, лікар, секретар Бюро довжин, секретар Лондонського королівського товариства, керував виданням «Морського календаря». В останні роки життя займався складанням єгипетського словника.
Праці вченого належать до різних галузей науки — оптики, акустики, теплоти, механіки, математики, астрономії, геофізики, філології, зоології тощо. Він пояснив явище акомодації ока зміною кривизни кришталика (1793р.). У 1801р. перший пояснив явище інтерференції світла й увів цей термін, відкрив інтерференцію ультрафіолетових променів, розробив теорію кольорового зору.
У теорії пружності Юнгу належать дослідження деформації зсуву, у 1807р. він увів характеристику пружності — модуль Юнга.
Із формули закону Гука : ϭ = ЕƐвидно, що при : Ɛ = 1, тобто = 1, а отже, ∆l = 1 — коефіцієнтпружності дорівнює напрузі.
Інакше кажучи, модуль Юнга чисельно дорівнює напрузі, при якій довжина деформованого тіла подвоюється.
- Які існують види деформацій?
- Що таке пружна деформація?
- За якої умови відбувається деформація зсуву, крутіння?
Під час відповідей на питання учень демонструє за допомогою пральної губки різні види деформації.
2. Розв’язання задачі
Задача. Які сили треба прикласти до кінців сталевого дроту довжиною 4 м і перерізом 0,5 мм2для його видовження на 2 мм? Модуль пружності сталі — 200 ГПа.
Урок №71 Розвязування задач.
Повторити §34,35. Виконати вправи: 34(1-3 ); 35(1-5 ). Урок №72 Експериментальна робота №10 "Вимірювання модуля пружності гуми " .Переглянути презентацію: https://www.youtube.com/watch?v=Z0kG-8W4wiI . Урок №73 Розвязування задач. Розвязати " завдання для самоперевірки" сторінка 215. Повторити §26-35. Підготуватися до контрольної роботи.