Дистанційне заняття . Українська література , 8 клас Вчитель Коцар Л.Ф.
Тема . Портрети школярів - підлітків із повісті Ніни Бічуї "Шпага Славка Беркути "
Опрацюйте відомості про життєпис Ніни Бічуї :
Ніна Леонідівна Бічуя –сучасний український прозаїк. У 1960-ті письменник Валерій Шевчук назвав свою колегу по літературному цеху „королевою жіночої прози”. Її твори пронизані глибоким психологізмом та інтелектуальною напругою, а саме письмо – вишукане та елегантне.
Народилася Ніна Леонідівна 24 серпня 1937 року у м. Києві. Вона, дитина війни, згадує: „Мама навчила мене читати, коли мені було п’ять років. Розпочала я з поважних книжок, інших не було. Першою книгою, яку я прочитала, була повість Марка Твена „Принц і жебрак”. Згодом навчалася у середній школі №5. Закінчила факультет журналістики Львівського університету ім. І.Франка. Працювала журналістом і завлітом Театру юного глядача у Львові. У 1989-1997 рр. – редактор газети «Просвіта». Читає лекції з театрознавчих дисциплін у ЛНУ ім. І.Франка. Перекладає з польської і російської, зокрема твори класика літератури Миколи Гоголя та сучасної письменниці із Польщі Ольги Токарчук, бо в них обох українське коріння. Перекладач згадує, як Токарчук вперше завітала на львівський Форум видавців: „Це було у рік, коли до Львова приїздив Пауло Коельо. І всі натовпами бігали за Коельо. А справжня література – це не він, а Ольга Токарчук!”
Ніна Бічуя переймається тим, що молоде покоління затехнологізоване і мало читає книжок: „Техніка не має душі... її нібито й люди придумали, а тепер вона керує людьми. Наприклад, мій онук не хоче читати моїх книжок, та й не тільки моїх. „Я, бабцю, уже прочитав одну твою книжку”,– каже і йде до комп’ютера. Я йому: „Ти – комп’ютерозалежний”. А він: „А ти, бабцю,– книжкозалежна”.
На жаль, уже понад два десятиліття пані Ніна не пише. А те, що виходило у „Видавництві Старого Лева” чи у „Піраміді”, – давніші твори. Коли Василь Габор видавав прозу в одній зі своїх серій, попросив щоб Ніна Бічуя не вказувала років написання. Письменниці було приємно, що сучасний читач сприйняв ці твори, як нові. Вона автор книг „Дрогобицький звіздар”, „Повісті”, „Квітень у човні”, „Родовід”, „Бенефіс”, „Десять слів поета”. Для дітей написала „Канікули у Світлогорську”, „Шпага Славка Беркути”, „Звичайний шкільний тиждень”, „Яблуні і зернятко”.
Перегляньте відеоурок :
https://www.youtube.com/watch?v=fFqIv0eZCys
Перегляньте буктрейлер Шпага Славка Беркути
https://www.youtube.com/watch?v=81xZEH8hWtg
Прослухайте аудіокнигу :
https://www.youtube.com/watch?v=_ODaRi7DJmg
Заповніть паспорт твору :
- Тема: зображення становлення життя підлітків, протистояння підлості й порядності, виховання відповідальності за себе та інших./ Розповідь про чотирьох розумних підлітків, зі своєю думкою, на чию долю вже випадали випробування. Всі вони особистості, розвинені, по-своєму талановиті, які шукають свій шлях у житті.
- Ідея: уславлення загальнолюдських цінностей, засудження гордості, підлості; характер гартується в боротьбі з життєвими труднощами справжньої особистості./пошук свого шляху в житті
- Жанр: психологічна повість
- Композиція
-
Експозиція: Пізнання ціни дружби.
Зав’язка: Знайомство з головними героями повісті.
Розвиток дії: Навчання та захоплення Славка, Юлька, Стефка та Лілі.
Кульмінація: шкільний суд над Славком Беркутою, вирок – підтримка класу +байдужіть Юлька.
Розв’язка: Усе ніби так просто, так гарно. Як у казці. Судили — вибачили — помилилися… - Сюжетні лінії: Юлько – Славко Юлько – Лілі
- Місце, час дії: Львів, зима.
-
Проблеми , порушені у творі
-
Дерево проблем .Намалюйте дерево , на його листочках напишіть проблеми , порушені у творі , прикріпивши їх до дерева, і таким чином створивши весну .
- дорослішання дітей;
- самотність людини;
- відсутність повноцінного спілкування з дорослими;
- підлість і відкритість;
- жорстокість молоді, ставлення до братів менших — тварин;
- віра у свій талант;
- стосунки в середовищі дітей;
- самовдосконалення й самореалізація дитини;
- Відповідальність людини за свої вчинки;
- дружба в житті людини;
- призначення людини на землі;
- формування характеру підлітків;
- протистояння брехні і правди.
Складіть коротку характеристику одного із 4-х персонажів умовно заповнивши сторінку в одній із соціальних мереж (Фейсбук чи Інстаграм сторінку ):
1 Укажіть прізвище, ім’я:
2. Вік:
3. Місце проживання:
4. Друзі:
5 .Заняття, інтереси:
6.Мета:
Виконайте завдання
«Обери сам»
- підготувати рекламу до твору (буклет, проект)
- написати поради батькам щодо виховання дітей