Дистанційне заняття. Математика (індивідуальне навчання) 3 кл Вчитель Куцик О.Ю.
Урок 47 Тема: Час. Одиниці вимірювання часу ( тиждень, рік, століття.)
Ділення з остачею.
https://www.youtube.com/watch?v=67-dZjn2tRU
Тема. Ділення з остачею.
Мета: навчати учнів виконувати ділення з остачею за алгоритмом; сприяти осмисленню того, що остача завжди менша, ніж дільник; удосконалювати вміння розв’язувати задачі вивчених видів; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
Завдання 1064
Прочитайте приклади з остачею 1 (22 : 7 = 3 (ост. 1), 50 : 7 = 7 (ост. 1), 25 : 4 = 6 (ост. 1), 33 : 8 = 4 (ост. 1)); з остачею 2 (12 : 5 = 2 (ост. 2), 14 : 3 = 4 (ост. 2)); з остачею 3 (21 : 6 = 3 (ост. 3), 75 : 6 = 12 (ост. 3)); з остачею 4 (60 : 7 = 8 (ост. 4)); з остачею 5 (40 : 7 = 5 (ост. 5)).
Завдання 1065
— Скільки було качок? (60 – 60 : 6 = 50 качок)
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ми продовжимо роботу над діленням з остачею.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Складання істинних рівностей за блок-схемами (с. 161, завдання 1066)
23 • 5 + 45 = 160; 60 – 6 • 7 = 18; 63 : (49 : 7) = 9
Завдання 1067
2. Робота за таблицею в парах (с. 161, завдання 1067)
— Перевірте, чи правильно знайдено остачі при діленні на 2; 3; 4; 5, та зробіть висновок.
— Якими цифрами закінчуються числа, які діляться на 2 без остачі? А на 5?
— Порівняйте найбільшу остачу з дільником. Зробіть висновок.
Висновок. Остача менша від дільника.
3. ПЕРВИННЕ ЗАКРІПЛЕННЯ (с. 161, завдання 1068)
Яка найбільша остача може бути при діленні на 7; на 9?
Висновок: При діленні остача завжди менша за дільник. Від цього моменту, виконавши ділення з остачею, учні перевіряють, чи отримана остача є меншою за дільник. Якщо остача більша за дільник, то ділення можна продовжити.
Висновок. Кількість остач (з нулем) дорівнює дільнику. Отже, при діленні на 5 можуть бути п’ять остач: 0; 1; 2; 3; 4; при діленні на 7 — 0; 2; 3; 4; 5; 6.
V. Розвиток математичних знань
1. Робота над задачею (с. 161, завдання 1069)
— Про що йдеться в задачі?
— Яким є питання?
— Скільки всього дітей у хорі?
— Що сказано про кількість хлопчиків?
— Якою дією знайдемо дев’яту частину всіх дітей?
— Що сказано про кількість дівчаток?
— Як знайдемо решту?
— Якою дією відповімо на питання задачі?
Після цього учні працюють самостійно, один учень — за закритою дошкою.
Розв’язання
1) 36 : 9 = 4 (хл.) — хлопчиків у хорі;
2) 36 – 9 = 27 (дівч.) — дівчаток у хорі;
3) 27 – 4 = 23 (дівч.)
Відповідь: на 23 в хорі більше дівчаток, ніж хлопчиків.
2. Р озв’язування нерівностей (с. 161, завдання 1070)
— Доберіть значення змінних, щоб нерівності були істинними.
х • 6 < 86 – 58; х • 6 < 28; 4 • 6 < 86 – 58
х : 7 > 42 : 7; х : 7 > 6; 49 : 7 > 42 : 7
64 – х < 34; 64 – 32 < 34
3. Колективне розв’язування задачі (с. 162, завдання 1071)
1 дня — 10 дет., п’ята частина
2 дня —? дет., 1 решти
4
Розв’язання
1) 10 • 5 = 50 (дет.) — усього виготовив;
2) 50 – 10 = 40 (дет.) — решта;
3) 40 : 4 = 10 (дет.) — виготовив другого дня.
— Змініть питання, щоб у розв’язанні додалася ще одна дія. (Скільки деталей залишилося виготовити майстру?)
4. Офтальмологічна пауза
5. Розв’язування логічних завдань
1) Завдання 1072 (с. 162).
2) Микола, Василько і Борис грали у шахи. Кожен із них зіграв по 2 партії. Скільки партій було зіграно? (3 партії)
VІ. Підсумок уроку
— Які остачі можуть вийти при діленні на 3; 4?
— Чи може остача дорівнювати дільнику?
VІІ . Домашнє завдання
С. 162, завдання 1073; 1074