Дистанційне навчання.Українська література.7 клас. Вчитель Савсюк І.В.

Дата: 10 квітня 2020 о 18:20
Автор: Савсюк І. В.

Урок 50.Тема уроку. Любов Пономаренко. "Гер переможений". Особливості художніх засобів новели.

Робота з символами твору, кольористикою

Сніжок - у християнських храмах сніг, і взагалі білий колір, символізує небесну радісну звістку, істину, Великдень і Воскресіння.

У релігійній символіці білий колір - символ чистоти і невинності. Взагалі, цей колір несе світло, він часто є кольором одягу богів, а білий траурний одяг - це знак надії на воскресіння ...Також сніг символізує і чистоту душі, очищеної для появи в ній Божества.

Нагідки – лікарська рослина, яка символізує добро, щирість, пам'ять.

• Кого вона вилікувала?
  • Чи змінилася дівчина, її погляди?

Який колір нагідки?

• Як розтлумачити це щодо твору?
  • Що символізує «квіткова грядка» ?
  • Поставлений дітьми на грядці хрест – художня деталь, яка виражає агресію дітей, їхню жорстокість, а разом з тим виконує прогностичну функцію, натякаючи на смерть полоненого: «А коли німців повели у барак, ми розвоювали ту землицю, розкидали каміння, зробили з паличок хрест, зв’язали його травою і поставили на грядці».
  •  Деталі «квіткова грядка» і «хрест» – художні еквіваленти конфліктуючих сторін (Фрідріх і діти), вираження антитези - «духовна краса (любов, гуманізм) – жорстокість, агресія».  Перша художня деталь модифікується у творі: на витоптаній дітьми квітковій грядці лишається одна квітка, змальована автором в імпресіоністському ключі: «Якось посеред грудня я сиділа на вікні і раптом побачила квітку. Пролітав перший сніжок, а вона цвіла собі під вікном. Була велика і кошлата, не квітка, а півсоняха». Ідея незнищенності краси увиразнюється і завдяки контрасту «зима – квітка».
  • Друга художня деталь «хрест» під час повторення збагачується новими смислами: нагадування про нищення грядки стає імпульсом до засудження героїнею свого вчинку: «Я одяглася, вискочила на подвір’я, простягла руку, щоб зірвати, і відсіпнула. Поруч з нагідкою стояв зроблений з паличок і зв’язаний нами хрест...» .
  • Чи можемо назвати символом?  Яка його  роль? Що означає?
  • Що символізує на початку твору, коли діти, витоптавши грядку, поставили хрест?
  • А в кінці  - життя, духовність, пам'ять.
  • Хрест – символ Дерева Життя; "світової осі"; поєднання двох протилежностей; союзу духовного принципу і принципу світу явищ; страждань, муки, боротьби; світла; агонізуючого болю життя; творіння та знищення /символіка розп'яття/; Логоса, Слова, боголюдини; перемоги життя над смертю; перетину Небесного і земного /у християнстві/; спасіння через страждання; це символ непосильної  нелюдської  праці, долі.

• Чиєї долі? Чи тільки Фрідріха, а, можливо, й Німеччини?
  • Надзвичайно важливу роль у творі відіграє  художня деталь.  Про яку художню деталь згадується двічі?
  • Як ви розумієте кінець твору?
  • У що сховане будо фото? Як думаєте чому?