Дистанційне навчання. Геометрія 9 клас. Вчитель Дякова І.В.
Урок № 52
Тема Паралельне перенесення
Мета:формування поняття паралельного перенесення та вивчення властивостей паралельного перенесення; формування вмінь застосовувати вивчені означення і властивості до розв'язування задач.
Перегляньте матеріали посиланням
https://www.youtube.com/watch?v=pARDH5aLQ08
https://www.youtube.com/watch?v=zzpjgSg6NbA
https://www.youtube.com/watch?v=90oL2nuZyO8
а також у підручнику параграф 11.2 і 11.3 ст. 107
Виконати №369; №370; №372; №377; №379 ст.114-115.
Підсумок уроку
Пригадуємо вивчений матеріал
Поняття паралельного перенесення
Паралельне перенесення — перетворення, при якому точки зміщуються в тому самому напрямі на ту саму відстань (рис. 169).
Іншими словами, паралельним перенесенням фігури F в напрямі променя ОА на відстань а називається перетворення F на фігуру F1, унаслідок якого кожна точка X фігури F переходить у точку X1 фігури F1 у напрямі променя ОА на відстань а.
Введемо на площині декартові координати х і у. Перетворення фігури F, при якому довільна точка (х; у) переходить у точку (x + a; y + b), де а, b — ті самі числа для всіх точок (х; у), називається паралельним перенесенням (рис. 170).
Паралельне перенесення задається формулами Ці формули виражають координати х1, у1 точки фігури F1, у яку переходить точка (х; у) фігури F при паралельному перенесенні.
Властивості паралельного перенесення
- 1) Паралельне перенесення є рухом.
- 2) При паралельному перенесенні точки переміщуються вздовж паралельних прямих (або однієї прямої) на ту саму відстань.
- 3) Пряма переходить у паралельну пряму (або в себе); промінь переходить у співнапрямлений промінь. Два промені називаються співнапрямленими, якщо дані промені паралельні й лежать по один бік від прямої, що проходить через їх початки, або промені лежать на одній прямій і один із них є частиною другого. На рис. 171 промені ОА і ВС, ОА і МА, ВС і МА — співнапрямлені.
- 4) Які б не були точки А і А1 існує єдине паралельне перенесення, при якому точка А переходить у точку А.
- 5) Якщо точка А1(х1; ух) є образом точки А(х; у) при паралельному перенесенні, то де а, b — деякі числа.