Прослухайте аудіокнигу, перегляньте фільм та буктрейлери за посиланнями :
Аудіокнига https://www.youtube.com/watch?v=uXWcYvai9kY
"Момент" Фільм-екранізація В. Винниченко, реж. Тесленко О : https://www.youtube.com/watch?v=ixKAa5KNktw
https://www.youtube.com/watch?v=1g57On0F-zA
1.Характеристика твору Володимира Винниченко "Момент" (1910 р.)
Темою імпресіоністичної новели «Момент» стала історія короткого кохання, що зародилося між молодим революціонером і панною в драматичній, ризикованій для життя ситуації. Історія ця справді психологічно витончена, світла й прекрасна, але й печальна, адже герой новели залишається наодинці з мукою осиротілого щастя, яке спалахнуло було на мить і зникло разом із чарівною панною (звідси й назва — «Момент»).
Отже, письменник порушує проблему щастя — наскрізну проблему своєї творчості. Сюжет, як того й вимагає жанр новели, динамічний і напружений. Герой зустрічається з панночкою в клуні перед спланованим нелегальним переходом через кордон. Панночка так само тікає від переслідування поліції. Герой закохується в дівчину — і читач стає свідком народження й розвитку високого почуття. Молоді люди переживають страшний, екстремальний момент: перебігаючи прикордонну смугу під обстрілом, вони уникають смерті і як переможці святкують радість життя: «Це було торжество двох великих кузьок; це був вихор життя, який замітає все сміття — «не треба», «не можна»; це було щастя крові, мозку, кісток; це було найвище щастя народження, народження не з сліпими, а з одвертими (розплющеними. — Авт.), видющими очима душі». У творі використано потужний арсенал імпресіоністичних засобів. Кольористика тексту концентрує сонячні барви, лісову зелень, небесну блакить; багатство зорових і слухових образів увиразнює пейзаж, творить тло, на якому розгортаються події в новелі. Штрихова імпресіоністична техніка передачі вражень головного героя (а розповідь ведеться від першої особи) піби виплітає малюнок душевного стану закоханого. Усе навколишнє читач «бачить» і сприймає через внутрішній світ героя. Момент щастя — миттєвий: закохані тут же розлучаються навіки, адже щастя, за Винниченком, — це «свободна воля», воля від тягаря й обов’язку, що є наслідком трішалих стосунків. Справжнє щастя — у миттєвому захваті. У новелі проступає відверте протиставлення усталеної, традиційної моралі з ґі суворими, а то й пуританськими, приписами і природності, принадності щирігх почуттів двох молодих людей. Емоційно звучить у творі піднесений і мінорний водночас апофеоз великому, прекрасному процесу життям, частка якого і ліс, і бджоли, і пташки, і юнак та дівчина, які ніби розчиняються в зеленому рухливому царстві природи. І вже в наступних рядках автор ніби протиставляє незайману природу, її прекрасне життя людській моралі як чомусь протиприродному, обтяженому умовностями, лукавістю. Спалах почуттєвої любові в природі — найвищий момент буття. Людина ж перетворює свято кохання на побутовий елемент щоденного життя. Звідси й оцінка: «Щастя — момент. Далі вже буденщина, пошлість». Ідеальну модель поведінки всього живого в природі Муся окреслює так: «Єсть якісь метелики. Вони вмирають серед кохання». Пропозиція панни скористатися цією моделлю, перенісши її з рівня біологічного на рівень духовний («наше кохання повинно вмерти зараз»), з розумінням сприймається героєм. Муся стає Дамою, а юнак благочестивим, шляхетним лицарем: «Я схопив краї її сукні, поцілував і випустив». Авторська ідея очевидна: усе, що природне, є прекрасним.
Аналіз новели “Момент” Володимира Винниченка
Момент щастя — миттєвий: закохані тут же розлучаються навіки, адже щастя, за Винниченком, — це «свободна воля», воля від тягаря й обов’язку, що є наслідком тривалих стосунків. Аналіз новели “Момент” Володимира Винниченка буде корисним для всіх, хто вивчає цей твір і хоче краще засвоїти тему.
Рік написання: 1909.
Літературний рід: епос.
Жанр: новела.
Тема: історія короткої любові між революціонером і панною в ризикованій для життя ситуації.
Головна ідея: оспівування почуття кохання; усвідомлення скороминущості щастя.
Головні герої: революціонер, панночка Муся, контрабандист Семен Пустун.
Проблематика
- життя і смерті
- миті як частини вічності
- сенсу щастя людини
- порівняння природної сутності людини і моралі, нав’язаної суспільством
Символічні образи
- поле (символ свободи, життя, народження й росту);
- ліс (символ ворожої стихії (у момент небезпеки) або свободи й кохання (у момент щастя);
- комашки (символ відсутності обмежень і правил);
- зелені мушки, ворон (символ смерті)
- кордон (символ межі між життям і смертю).
Час подій: літо, утім точно не визначений, мов у позачассі.
Місце подій: село на кордноні — кордон, утім точно не визначене.
Композиція
- Шехерезада у в’язниці розповідає історію про момент любові (пролог)
- Шехерезада їде із Семеном Пустуном (експозиція)
- прохає Семена допомогти терміново переправитися через кордон — Семен попереджає, що можуть убити — Шехерезада уявляє себе мертвим, йому смішно — зустріч Шехерезади в повітці з панною (зав’язка)
- у селі облава — панна просить у Шехерезади револьвера — Шехарезада й панна терміново тікають самотужки до кордону — дорога через поле, зближення — рух лісом, відчуття близькості — панна просить Шехерезаду в разі її смерті передати послання «Мусю вбито на кордоні. Вмерла так, як вмирають ті, що люблять життя”. Більше нічого…» (розвиток дії)
- Шехерезада й панна перебігають через кордон під кулями, страх (кульмінація)
- живі, щасливі — Шехерезада зізнається в любові — панна цілує, просить ніколи її не шукати, бо щастя «ось воно, мить» (розв’язка).
Сюжет
Революціонер зустрічається з панночкою в клуні перед спланованим нелегальним переходом через кордон. Панночка так само тікає від переслідування поліції. Герой закохується в панночку — і читач стає свідком народження й розвитку високого почуття.
Молоді люди переживають страшний, екстремальний момент: перебігаючи прикордонну смугу під обстрілом, вони уникають смерті і як переможці святкують радість життя.
Історія кохання в новелі психологічно витончена, світла й прекрасна, але й печальна, адже герой новели залишається наодинці з мукою осиротілого щастя, яке спалахнуло було на мить (звідси й назва новели «Момент») — і зникло разом із чарівною панною.
У цій новелі В. Винниченко використав увесь арсенал імпресіоністичних засобів. Колористика твору концентрує в собі сонячні барви, лісову зелень, небесну блакить; багатство зорових і слухових образів увиразнює пейзаж, творить тло, на якому розгортаються події в новелі. Штрихова імпресіоністична техніка передачі вражень головного героя (а розповідь ведеться від першої особи) ніби виплітає малюнок душевного стану закоханого.
Усе навколишнє читач «бачить» і сприймає через внутрішній світ головного героя. Момент щастя — миттєвий: закохані тут же розлучаються навіки, адже щастя, за Винниченком, — це «свободна воля», воля від тягаря й обов’язку, що є наслідком тривалих стосунків. Справжнє щастя — у миттєвому захваті.
У цій новелі чітко простежується доволі відверте протиставлення усталеної, традиційної моралі з її суворими, а то й пуританськими приписами природності й принадності душевних і тілесних поривань двох молодих людей. Емоційно звучить у новелі й піднесений, і мінорний водночас апофеоз «великому, прекрасному процесу життя», частка якого і ліс, і бджоли, і пташки, і «сплетені коханням метелики», і юнак та дівчина, які ніби розчиняються в зеленому рухливому царстві природи.
Спалах почуттєвої любові в природі — момент, найвища точка буття. Людина перетворює свято кохання на побутовий елемент щоденного життя. Звідси і рівень оцінки:
«Щастя — момент. Далі вже буденщина, пошлість».
Ідеальну модель поведінки всього живого в природі Муся окреслює так:
«Єсть якісь метелики. Вони вмирають серед кохання».
Пропозиція панни скористатися цією моделлю, перенісши її з рівня біологічного на рівень духовний («наше кохання повинно вмерти зараз»), з розумінням сприймається героєм. Муся стає Дамою, а юнак благочестивим, шляхетним лицарем:
«Я схопив краї її сукні, поцілував і випустив».
Домашнє завдання : Виконати тестові завдання .
Тест за новелою «Момент» Володимира Винниченка
- «Прекрасним витвором» словесного мистецтва новелу назвав … .
А) Олександр Ковальчук;
Б) Євген Чикаленко;
В) Іван Франко;
Г) М. Коцюбинський
- «Момент» за жанром … .
А) оповідання з елементами казки;
Б) драматичний етюд;
В) психологічна новела;
Г) нарис
- Твір написаний … .
А) 1910 року;
Б) 1950 року;
В) 1920 року
Г) 1900
- У творі в нерозривну єдність сплетені мотиви … .
А) кохання і смерті;
Б) момента життя і його сутності;
В) щастя, смерті, кохання;
Г) життя і смерті
- Оповідачем із твору «Момент» є … .
А) Володимир Винниченко;
Б) вродлива панна;
В) контрабандист Семен;
Г) політичний в’язень
- Пора року, коли відбуваються події у творі:
А) раннє літо;
Б) весна;
В) осінь
Г) пізня осінь
- Народна мудрість стверджує, що очі – дзеркало душі. Винниченко ж говорить, що дзеркало душі – це … .
А) таємничість почуттів;
Б) сміх;
В) щире кохання;
Г) момент щастя
- Місце, де випадково зустрілись юнак із панною:
А) ліс біля кордону;
Б)збори революціонерів;
В) повітка Пустуна;
Г) на возі контрабандиста
- Перетнувши кордон, оповідач порівнює себе і свою супутницю з … .
А) птахами;
Б) мурашками;
В) кузьками;
Г) тваринами
- Втікачі після успішного завершення операції відчувають … .
А) розпач, емоційне знесилення;
Б) втому, бажання забутися;
В) розчарування, зневагу одне до одного;
Г) ейфорійний вибух радості, кохання
- Ім’я фантастичної феї:
А) Галя;
Б) Таня;
В) Маня;
Г) Муся
- Супутницею була … .
А) зрадниця народу;
Б) революціонерка;
В) шахрайка;
Г) письменниця
- Установи сюжетну послідовність твору:
А) «…Щастя – момент. Далі все буденщина, пошлість. Саме найбільше щастя буде мізерним в порівнянні з цим…»
Б) «Як мене вб’ють, а ви зостанетесь живі, напишіть по такій адресі…»
В) «…Одчинивши двері, я ступив до неї… і від несподіванки закам’янів: на розкиданій соломі, якраз проти дверей сиділа панна…»
Г) «…Далеко-далеко темніла, як тин, смуга лісу. Мені якось стало холодно в грудях і завмерло серце. Так. Аж ось він, цей кордон…»
- Установи послідовність подій за твором:
А) Оповідач спостерігає життя комах, не обтяжене законами та мораллю.
Б) Контрабандист відмовляється переводити втікача через ліс вдень.
В) Оповідач знайомиться з фантастичною панною.
Г) Утікачі розмовляють в житі, ховаючись від подорожніх.
- Як ви поясните назву твору?
- Головною проблемою, яку порушує автор у творі «Момент», є проблема …
-
Літературний диктант «Упізнай героя»
Володимир Винниченко «Момент»
- Чий портрет: « ... не дивлячись на своє пустотливе прізвище, був чоловік поважний і випускати з себе слів без потреби не любив. Сам був «парнішка» дебелий, «гвардійонець»... і на всіх через те дивився з гори вниз»?
- До кого Семен звертався: «Вішта! Ти! Кукурудзяна...»
- Кому належать слова: «Я вже тут два дні лежу, в оцій повітці!... Тільки слухайте: що ви стоїте так, знімайте з мене солому. Гарний кавалер»?
- Чий портрет: « ...з повислими соломинками, з великими очима, з суворо застиглою постаттю, здавалась якоюсь фантастичною феєю»?
- Кому належать слова: «А стріляти ви вмієте?»
- Кому належать слова: «А знаєте, мені чогось зовсім не страшно... Цікаво тільки дуже...»?