Дистанційне заняття . Українська література , 9 клас Вчитель Коцар Л.Ф.
Урок позакласного читання Т.Шевченко «Назар Стодоля »
Перегляньте фільм за твором "Назар Стодоля"
https://www.youtube.com/watch?v=WoEGnDZcFlE
Вистава онлайн .ТЕАТР імені Марії Заньковецької місто Львів .
https://www.zankovetska.com.ua/repertoire/main_stage/nazar-stodolja.html
Експрес-опитування «Захоплення Т. Шевченком минувшиною України»
- Чим саме Т. Шевченка завжди приваблювала козацька історія України, мужня боротьба славних лицарів проти численних ворогів рідної землі?
- Хто розповідав малому Тарасу про героїзм запорожців? Як він сприймав цю інформацію?
- В яких відомих вам творах Т. Шевченка уславлюються січові, лицарі, оборонці України?
- Визначіть риси характеру козацьких ватажків, які є головними героями багатьох творів поета. Відповідь оформіть за допомогою прийому «Доміно».
- Яким чином Т. Шевченко, змальовуючи боротьбу українського народу в минулому, прагнув збудити почуття національної гідності у своїх співвітчизників?
-
Як виник задум написати програмовий твір Кобзаря?
Глибоке вивчення минулого, шукання нових драматичних засобів його відтворення дали змогу Т. Шевченкові створити драму «Назар Стодоля» (1842–1843), яка стала явищем у європейській драматургії.
-
2.3. Тема: зображення суспільного життя різних прошарків населення на Україні в XVII ст.: поет уводить читача у складний світ кичатих, які прагнуть багатства, чинів, слави навіть ціною щастя рідних дітей, протиставляючи їм світ простих українців і козаків.
2.4. Ідея: висміювання козацької старшини, уславлення благородства низових козаків, їх волелюбність і відвагу.
2.5. Основна думка:
а) викриваючи й засуджуючи антигуманний, потворний характер шлюбу з розрахунку, Т. Шевченко доводить, що сім'ю слід будувати на взаємній любові, довірі, духовній близькості людей;
б) у моральних основах народного життя Кобзар бачить силу, здатну піднести особистість до героїзму.
2.6. Жанр: історична соціально-побутова драма.
2.7. Особливості твору: багатогранність у змалюванні характерів героїв; відтворення народних звичаїв та обрядів; поєднання народних звичаїв та обрядів; поєднання ліричного і гумористичного.
2.8. Конфлікт твору — соціальний, який розгортається в побутовому плані на правдиво відтвореному тлі історичного минулого України після Визвольної війни під проводом Б. Хмельницького. Ця доба в історії країни характеризується загостренням суперечок між козацькою верхівкою, у руках якої була зосереджена вся повнота політичної, економічної і військової влади, і рядовим козацтвом, народними масами.
2.9. Сюжет, композиція.
Хома Кичатий — сотник, який вирішив збагатитися за рахунок того, що він силоміць видасть свою дочку заміж за старого полковника Молочая. Жених присилає сватів, але цьому перешкоджає Назар, якого любить Галя.
Сотник категорично забороняє дочці зустрічатися із Стодолею. Назар у розпачі. Гнат, побратим засудженого козака, вирішує допомогти горю. Друзі умовляють Стеху, ключницю Кичатого, за винагороду допомогти викрасти Галю з батьківського будинку. Кохані знову разом, вони чекають коней, щоб виїхати на постійне помешкання у Січ. Незабаром з'являється Кичатий, якому Стеха (що виявила вигідну для себе дворушність) розповіла про викрадення Галі. Виникає сутичка між сотником з одного боку і Назаром, Гнатом з іншого. Ситуація склалася на користь молодих. Хома благословляє їх на одруження.
Експозиція: рішення Хоми видати дочку заміж за полковника; очікування сватів.
Зав'язка: одночасне з'явлення у хаті Кичатого сватів і Назара; конфлікт між сотником і простим козаком.
Розвиток дії: опис народних вечорниць напередодні Різдва; рішення Гната допомогти побратиму в його горі — за допомогою Стехи викрасти кохану в батька.
Кульмінація: сутичка Хоми з побратимами.
Розв'язка: згода Кичатого на шлюб Назара і Галі.
Складіть асоціативний портрет до образу Назара(за поданим зразком ).
Н — надзвичайно щирий і відвертий;
а — активний у рішенні пов'язати своє майбутнє життя з Галею;
з — закоханий у чарівну дочку Кичатого;
а — адекватно сприймає підступність людини, яку він захистив від смерті.
р — рішуче діє у боротьбі за своє майбутнє
-
. Відтворити ланцюжок думок. Визначити життєве кредо героїв твору
-
Кичатий: «Женись не на чорних бровах, не на карих очах, а на хуторах і млинах, так і будеш чоловіком, а не дурнем». «Рівніш згладиш, тісніш ляжеш».
Гнат: «Чарка горілки козаку миліша усіх жінок на світі». «Вольному воля, а спасенному рай».
Кобзар: «Слухать — що їсти, в горшку не бовтати, усів не марати, слов не пропускати, другим не мішать».
Назар: «Ми поїдемо туди, де нема і не буде ні полковника, ні батька твого, де тільки одна воля, одна воля та щастя». «Коли прощають люди, то бог милостивіший за нас».
Стеха: «Чи мало що люди обіцяють, коли їм припаде нужда?»
ГОТУЄМОСЬ ДО ЗНО !!!