фізика 7 клас,вчитель Прокопчук В.В,
Урок№50 Виштовхувальна сила в рідинах і газах.Закон Архімеда.Розвязування задач.
Урок№51 Лабораторна робота №10 "Зясування умов плавання тіла ".Розвязування задач.
Урок№52 Контрольна робота.
Урок№53 Навчальний проект із теми:"Взаємодія тіл.Сила ".
Урок№54 Механічна робота.Потужність.
Працюємо за підручником: Фізика 7. В.Д.Сиротюк.
Урок№50 Виштовхувальна сила в рідинах і газах.Закон Архімеда.Розвязування задач.
Прочитати $ 38.Вивчити закон Архімеда.
Тема. Виштовхувальна сила в рідинах та газах. Закон Архімеда
Мета: сформувати поняття про виштовхувальну силу, розвивати вміння знаходити рівнодійну двох сил, застосовувати закон Паскаля, формувати вміння установлювати причинно-наслідкові в спостережуваному явищі, ознайомити учнів із практичним застосуванням закону Архімеда.
Очікувані результати: учні володіють поняттям та знають визначення виштовхувальної сили, формулюють закон Арімеда, застосовують його при розв’язуванні задач та можуть пояснити практичне його застосування.
Хід уроку
- Сила тяжіння.
- Сила тяжіння – це сила, з якою Земля притягує до себе тіла, що перебувають на її поверхні або поблизу неї.
- Позначається Fтяж,
- Обчислюється за формулою Fтяж=mg,
- Вимірюється сила тяжіння в ньютонах, динамометром.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Сьогодні на уроці ми зрозуміємо, чому можливе плавання величезних океанських судів, підводних човнів, повітряних куль, чому м’яч, який занурили у воду і відпустили, вискакує над поверхнею води, чому важкий камінь, який на суходолі не можна посунути з місця, легко підняти під водою.
Для доведення існування виштовхувальної сили проводимо фронтальний експеримент. Прикріплюємо циліндр до динамометра і, обережно занурюючи тягарці у воду, спостерігаємо за пружиною динамометра. Проведемо ще один дослід. Підвісимо до коромисла терезів дві однакові кулі. Маси куль є рівними, отже, терези будуть зрівноважені. Підставимо під праву кулю порожню посудину. Наллємо в посудину воду і побачимо, що рівновага терезів порушиться. Отже, якась сила намагається виштовхнути, тіло занурене в воду.
Подивіться відео:
https://www.youtube.com/watch?v=G6Y1msVaGyQ
Щоб розібратися, розглянемо занурений у рідину кубик.(мал.206 ) На нього з усіх боків діють сили гідростатичного тиску рідини.
Сили гідростатичного тиску, що діють на бічні грані кубика, є протилежними за напрямом і рівними за значенням, оскільки площі бічних граней однакові і ці грані розташовані на однаковій глибині. Такі сили зрівноважують одна одну.
А от сили гідростатичного тиску F1 і F2, що відповідно діють на верхню і нижню грані кубика, одна одну не зрівноважують.
На верхню грань кубика діє сила тиску F1:
,
де – гідростатичний тиск рідини, S – площа грані.
Аналогічно на нижню грань кубика діє сила тиску F2:
Нижня грань перебуває на більшій глибині, ніж верхня ( ), тому сила тиску F2 більша за силу тиску F1. Рівнодійна цих сил дорівнює різниці значень F2 і F1 і напрямлена в бік більшої сили, тобто вертикально вгору.
По вертикалі вгору на кубик, занурений у рідину, діє сила, зумовлена різницею тисків на його верхню і нижню грані, - виштовхувальна сила:
Fвишт =F2 – F1.
На тіло, розташоване в газі, також діє виштовхувальна сила, але значно менша від виштовхувальної сили, що діє на те саме тіло в рідині, адже густина газу набагато менша від густини рідини. Виштовхувальну силу ще називають архімедовою силою.
Для визначення архімедової сили пропоную учням переглянути відео https://www.youtube.com/watch?v=KV8bSIAGPdk.
Визначимо значення архімедової сили для кубика, зануреного в рідину. Отже,
Fарх =F2 – F1,
де – сила тиску рідини, що діє на верхню грань кубика, – сила тиску рідини на нижню грань кубика.
Знаючи F2 і F1, знайдемо виштовхувальну силу:
Fарх= .
Різниця глибин , на яких перебувають нижня і верхня грані кубика, є висотою h кубика, отже, Fарх .
Fарх
Тут – це маса рідини в об’ємі кубика, тобто маса рідини, об’єм якої дорівнює об’єму кубика. Оскільки , то
Fарх .
Архімедова сила дорівнює вазі рідини в об’ємі кубика.
Ми розглянули випадок із кубиком, який був повністю занурений у рідину. Проте отриманий результат справджується для тіла будь-якої форми і у випадках, коли тіло занурене в рідину частково, - для розрахунків лише потрібно брати об’єм зануреної в рідину частини тіла. Крім того, результат справджується і для газів.
Закон Архімеда: на тіло, занурене в рідину або газ, діє виштовхувальна сила, яка дорівнює вазі рідини або газу в об’ємі зануреної частини тіла: Архімедова сила прикладена до центра зануреної частини тіла і напрямлена вертикально вгору.
Для пояснення дії виштовхувальної сили пропоную учням переглянути відео https://www.youtube.com/watch?v=G6Y1msVaGyQ.
IV. Закріплення вивченого матеріалу
Розв’язування задач
Вправа №280; №287.
V. Підсумок уроку
Рефлексація
Працюючи я:
- дізнався про …
- зрозумів …
- навчився …
Найбільше мені сподобалися…
На занятті у мене найкраще виходило…
Я мав складнощі з…
Я хотів би ще дізнатися про…
Урок№51 Лабораторна робота №10 "Зясування умов плавання тіла ".Розвязування задач.
Переглянути відео:
https://www.youtube.com/watch?v=-ZKF6pkes8M
Розвязати "Перевір себе в тестовій формі",сторінка 158-160
Урок№52 Контрольна робота.
Виконати "тестові завдання" сторінка 161-162.
Контрольна робота з теми «Взаємодія тіл. Сили»
Початковий рівень
- (1 бал)Сила – це фізична величина, яка характеризується:
- Тільки величиною;
- Тільки напрямком;
- Величиною і напрямком;
- Здатністю змінювати масу тіла, на яке вона діє.
- Здатністю змінювати густину тіла.
- (1 бал)Якою одиницею вимірюють величину сили?
- 1 кг; б) 1 м/с; в) 1 с; г) 1Н/кг; д) 1Н.
- (1 бал)Коефіцієнт тертя ковзання визначають формулою:
- б) в) г) д)
Середній рівень.
- (1 бал)Визначте силу тяжіння, яка діє на тіло масою 100 г.
- (2 бали)Дві команди в протилежних напрямах тягнуть канат, модулі їх сил відповідно 10Н, 6Н. знайдіть рівнодійну цих сил і зобразіть графічно.
Достатній рівень
- ( 3 бали ) Щоб рівномірно рухати тіло масою 2 кг по горизонтальній поверхні, треба прикласти силу 4 Н. Визначте коефіцієнт тертя тіла по цій поверхні.
Високий рівень
- ( 3 бали ) Бідон масою 750 г вміщає 3,5 л води. Визначити вагу бідона з водою.
8. (3 бали) Під час спорудження будинку вибрано 1000 м3 ґрунту. Скільки машин можна навантажити цим ґрунтом, якщо його густина 1400 кг/м3 , а вантажопідйомність машини – 35 кН?
Урок№54 Механічна робота.Потужність.
Тема уроку: Механічна робота. Потужність
Назва сили
|
Сила пружності
|
Сила тертя
|
|
Тіло
|
|||
Напрям
|
Проти напряму руху частинок
|
||
F = mg
|
Назва сили
|
Cила тяжіння
|
Сила пружності
|
Сила тертя
|
Точка прикладання
|
Тіло
|
Тіло або частина тіла
|
Тіло
|
Напрям
|
До центру Землі
|
Проти напряму руху частинок
|
Вздовж поверхні стикання проти напряму руху
|
Формула
|
F = mg
|
F = kx
|
F = μN
|