Дистанційне заняття . Українська література , 8 клас Вчитель Коцар Л.Ф.

Дата: 1 квітня 2020 о 08:35
Автор: Коцар Л. Ф.

Тема . Портрети школярів - підлітків із повісті Ніни Бічуї "Шпага Славка Беркути "

Опрацюйте відомості про життєпис Ніни Бічуї  :

Ніна Леонідівна Бічуя –сучасний український прозаїк. У 1960-ті письменник Валерій Шевчук назвав свою колегу по літературному цеху „королевою жіночої прози”. Її твори пронизані глибоким психологізмом та інтелектуальною напругою, а саме письмо – вишукане та елегантне.

Народилася Ніна Леонідівна 24 серпня 1937 року у м. Києві. Вона, дитина війни, згадує: „Мама навчила мене читати, коли мені було п’ять років. Розпочала я з поважних книжок, інших не було. Першою книгою, яку я прочитала, була повість Марка Твена „Принц і жебрак”. Згодом навчалася у середній школі №5. Закінчила факультет журналістики Львівського університету ім. І.Франка. Працювала журналістом і завлітом Театру юного глядача у Львові. У 1989-1997 рр. – редактор газети «Просвіта». Читає лекції з театрознавчих дисциплін у ЛНУ ім. І.Франка. Перекладає з польської і російської, зокрема твори класика літератури Миколи Гоголя та сучасної письменниці із Польщі Ольги Токарчук, бо в них обох українське коріння. Перекладач згадує, як Токарчук вперше завітала на львівський Форум видавців: „Це було у рік, коли до Львова приїздив Пауло Коельо. І всі натовпами бігали за Коельо. А справжня література – це не він, а Ольга Токарчук!”

Ніна Бічуя переймається тим, що молоде покоління затехнологізоване і мало читає книжок: „Техніка не має душі... її нібито й люди придумали, а тепер вона керує людьми. Наприклад, мій онук не хоче читати моїх книжок, та й не тільки моїх. „Я, бабцю, уже прочитав одну твою книжку”,– каже і йде до комп’ютера. Я йому: „Ти – комп’ютерозалежний”. А він: „А ти, бабцю,– книжкозалежна”.

На жаль, уже понад два десятиліття пані Ніна не пише. А те, що виходило у „Видавництві Старого Лева” чи у „Піраміді”, – давніші твори. Коли Василь Габор видавав прозу в одній зі своїх серій, попросив щоб Ніна Бічуя не вказувала років написання. Письменниці було приємно, що сучасний читач сприйняв ці твори, як нові. Вона автор книг „Дрогобицький звіздар”, „Повісті”, „Квітень у човні”, „Родовід”, „Бенефіс”, „Десять слів поета”. Для дітей написала „Канікули у Світлогорську”, „Шпага Славка Беркути”, „Звичайний шкільний тиждень”, „Яблуні і зернятко”.

Перегляньте відеоурок :

Перегляньте буктрейлер Шпага Славка Беркути

Прослухайте аудіокнигу :

Заповніть паспорт твору :

• Тема: зображення становлення життя підлітків, протистояння підлості й порядності, виховання відповідальності за себе та інших./ Розповідь про чотирьох розумних підлітків, зі своєю думкою, на чию долю вже випадали випробування. Всі вони особистості, розвинені, по-своєму талановиті, які шукають свій шлях у житті.
  •                  Ідея: уславлення загальнолюдських цінностей, засудження гордості, підлості; характер гартується в боротьбі з життєвими труднощами справжньої особистості./пошук свого шляху в житті
  •                  Жанр: психологічна повість
  •                  Композиція
  • Експозиція: Пізнання ціни дружби.

Зав’язка: Знайомство з головними героями повісті.
    Розвиток дії: Навчання та захоплення Славка, Юлька, Стефка та Лілі.
    Кульмінація: шкільний суд над Славком Беркутою, вирок – підтримка класу +байдужіть Юлька.
    Розв’язка: Усе ніби так просто, так гарно. Як у казці. Судили — вибачили — помилилися…

•                  Сюжетні лінії: Юлько – Славко        Юлько – Лілі
  •                  Місце, час дії: Львів, зима.
  • Проблеми , порушені у творі

• Дерево проблем .Намалюйте дерево , на його  листочках  напишіть проблеми , порушені у творі , прикріпивши їх до дерева, і таким чином створивши весну .

• дорослішання дітей;
  •  самотність людини;
  •  відсутність повноцінного спілкування з дорослими;
  •  підлість і відкритість;
  •  жорстокість молоді, ставлення до братів менших — тварин;
  • віра у свій талант;
  • стосунки в середовищі дітей;
  •  самовдосконалення й самореалізація дитини;
  •  Відповідальність людини за свої вчинки;
  •  дружба в житті людини;
  •  призначення людини на землі;
  • формування характеру підлітків;
  • протистояння брехні і правди.

Складіть коротку характеристику одного із  4-х персонажів умовно заповнивши сторінку в одній із соціальних мереж (Фейсбук чи Інстаграм  сторінку ):

1 Укажіть прізвище, ім’я:

2. Вік:

3. Місце проживання:

4. Друзі:

5 .Заняття, інтереси:

6.Мета:

Виконайте завдання

«Обери сам»

• підготувати рекламу до твору (буклет, проект)
  • написати поради батькам щодо виховання дітей