Алгебра 8 клас,вчитель Прокопчук В.В,
Урок №48 формула коренів квадратного рівняння.
Урок №49 Теорема Вієта.
Урок №50 Розвязування вправ.
Урок №51 Контрольна робота.
Урок №52 Квадратний тричлен та його корені.Розкладання квадратного тричлена на множники.
Працюємо за підручником: Алгебра 8, А.Г.Мерзляк.
Урок №48 формула коренів квадратного рівняння.
1)Завдання на карточках
х2 - 25 = 0; х2 + 20 = 0;
х2 -1/9=0; 3 х2 – 27=0
4 х2 + х = 0; х2 -4х+4=0
2)Назвати коефіцієнти квадратних рівнянь:
а) 2 х2 +3х-2=0; б) 4-у2 -3у=0; в) х2 -4=5х; г) -5х+2- 4 х2 =0.
3) Скласти квадратне рівняння, якщо відомі коефіцієнти:
а |
b |
с |
2 |
0 |
-5 |
-1 |
2 |
0 |
5 |
3 |
-2 |
4 |
-3 |
2 |
4) Які з рівнянь не мають коренів:
а) 3 х2 =-9; б) -5 х2 = -2; в) х2 +121=0?
5)Розв’язати рівняння:
а) 16х2 + 8х + 1 = 0; б) х2 – 6х + 9 = 0.
IV. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель. Ми навчилися розв’язувати неповні квадратні рівняння й повні квадратні рівняння, в яких легко можна виділити квадрат двочлена. А як же розв’язувати квадратні рівняння, в яких виділення повного квадрата ускладнене?
Формулювання проблеми: необхідно знайти єдиний достатньо простий алгоритм розв'язання квадратних рівнянь загального вигляду. Розв'язання цієї проблеми і є головною метою уроку.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Виведемо формулу коренів квадратного рівняння ах2 + bх + с = 0.
Помножимо обидві частини рівняння на 4а (а ≠ 0), матимемо:
4а2х2 + 4аbх 4ас = 0,
(2ах)2 + 2∙2ах∙b + b2 – b2 + 4ас = 0,
(2ах + b)2 – b2 + 4ас = 0,
(2ах + b)2 = b2 – 4ас.
Вираз b2 – 4ас називають дискримінантом (від латинського diskriminns – той, що розрізняє) даного рівняння і позначають буквою D. Тоді (2ах + b)2 = D. За значенням D можна визначити кількість коренів квадратного рівняння ах2 + bх + с = 0.
- Встановимо залежність коренів рівняння від дискримінанта.
Запитання для учнів:
– Скільки коренів може мати рівняння (2ах + b)2 = D і від чого це буде залежати?
Розглядаємо випадки:
1) Якщо D > 0, то
2ах + b = або 2ах + b = –
х = х = .
Короткий запис:
x1,2 = - формула коренів квадратного рівняння.
2) Якщо D = 0, то 2ах + b = 0, х = – – єдиний корінь.
3) Якщо D < 0, то дане рівняння не має коренів, тому, що не існує такого значення х, для якого значення виразу (2ах + b)2 було б від’ємним.
Користуючись формулою коренів квадратного рівняння можна розв’язати будь-яке квадратне рівняння.
Запитання до учнів:
- Який алгоритм «Розв’язання повних квадратних рівнянь за формулою» ? Форма запису розв’язування повних квадратних рівнянь за формулою
Приклад. Розв’язати рівняння 2х2 – 3х -2 = 0.
D = b2 - 4ас; D = (−3)2 − 4 2 (-2) = 9 +16 = 25>0,
рівняння має два корені;
x1,2 = ; x1,2 = ; х1 = 2; х2= - .
Формулюються висновки, які були зроблені на уроці. Коментуються теоретичні положення про формулу коренів квадратного рівняння. Виставляються оцінки.
IX. Домашнє завдання.
- Опрацювати § 3 п.19,
- Виконати №635;639;660.
- Вивчити формулу коренів квадратного рівняння.
Урок №49 Теорема Вієта.
Мета:
навчальна: формування вмінь учнів розв'язувати завдання з застосування теореми Вієта; ознайомити учнів із теоремою Вієта для зведеного квадратного рівняння та для квадратного рівняння загального виду;
розвиваюча: логічне мислення, пам’ять, зосередженість, уважність, допитливість;
виховна: самостійність, наполегливість, інтерес до математики.
Тип уроку: формування вмінь та навичок
Обладнання: Аглебра 8 кл.: Підруч. для загальноосвіт. навч. закл./ О.С.Істер. – Києв : Генеза, 2016. – 272 с.
Хід уроку:
- Актуалізація опорних знань
1. Перетворіть на зведене рівняння квадратне рівняння:
а) ; б) ; в) .
2. Назвіть коефіцієнти a, b, c у квадратному рівнянні:
а) ; б) ; в) .
(а)3,6,-1; б)3, -7; в)2,5)
3. Розв’яжіть квадратне рівняння:
а) ; б) ; в) ; г) .
(а)0,4; б)0,10; в)0,-7; г)-1/4,1/4)
- Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні на уроці ми сформуємо вмінь учнів розв'язувати завдання з застосування теореми Вієта. Ознайомимося із теоремою Вієта для зведеного квадратного рівняння та для квадратного рівняння загального виду.
- Мотивація навчальної діяльності (2-4)
Вієт Франсуа (1540—1603) — французький математик і юрист народився в м. Фонтеней. Здобувши юридичну освіту, спочатку був ад¬вокатом, а згодом став радником французького короля Генріха IV. Незважаючи на велику службову завантаженість, Вієт з великим інтересом вивчав математику, присвячуючи цьому свій вільний час. Вієта по праву називають «батьком алгебри», бо завдяки його роботам вона стала наукою про алгебраїчні рівняння, в основу якої покладено символічні позначення.
Заслугою Вієта було те, що він першим почав позначати буквами не лише невідомі, а й дані величини, тобто коефіцієнти рівнянь. Це дало можливість записувати властивості рівнянь і їх коренів загальними формулами.
Відомі величини та коефіцієнти Вієт позначав приголосними буквами b, с, d, а невідомі голосними а, о, е, ... У житті Вієта був цікавий факт. Під час війни Франції з Іспанією іспанці використовували для свого листування складний шифр, який французи ніяк не могли розгадати. Король Франції Генріх IV звернувся до Вієта з пропозицією роз-шифрувати іспанські листи. Після наполегливої роботи йому вдалося це зробити. Протягом двох років французи перехоплювали і прочитували таємні листи до іспанського двору. Це давало великі переваги французькому командуванню. Армія Франції завдала ряд поразок армії Іспанії. Іспанці зрозуміли причину своїх невдач і дізналися, хто розшифрував їхній тайнопис. Іспанські інквізитори, які відзначалися особливою жорстокістю, вважали, що людині не під силу розкрити таємницю їхнього шифру, і звинуватили Ф. Вієта в спілкуванні з нечистою силою. Ф. Вієта було засуджено до спалення. На щастя, Генріх IV не видав його інквізиції.
- Вивчення нового матеріалу (6-8)
Теорема Вієта. Сума коренів зведеного квадратного рівняння дорівнює другому коефіцієнту, взятому з протилежним знаком, а добуток коренів дорівнює вільному члену.
Для зведеного квадратного рівняння:
Якщо х2 + рх + q = 0 має корені х1 і х2 (D > 0), то х1 + х2 = -р; х1 · х2 = q
Для квадратних рівнянь загального вигляду:
Якщо ах2 +bх + с =0 має корені х, і х2 (D >0), то ;
Обернена теорема:
Якщо числа т і п такі, що m + n = -p, mn = q, то т і п — корені рівняння х2 + pх + q = 0
Застосування:
розв'язування зведених квадратних рівнянь «підбором»?
х2 – 2х – 3 = 0:
х1 + х2 = 2, х1 · х2 = -3 х1 = 3, х2 = -1
- Формування вмінь та навичок
835. Знайдіть суму і добуток коренів рівняння:
1) 2х2+4х-5=0 3) 3х2-6х-8=0
2) -х2+5х-6=0 4) 4х2-7х=0
Відповідь: 1) х1 + х2=-2, х1 · х2=2,5; 2) х1 + х2=5, х1 · х2=-6; 3) х1 + х2=-2, х1 · х2=-8:3; 4) х1 + х2=7:4, х1 · х2=0.
837. Розв’язіть квадратне рівняння за формулою коренів та перевірте для нього істиннісь теореми Вієта:
1) х2+3х-28=0 2) 2х2-13х+15=0
Відповідь: 1) х1 + х2=-3, х1 · х2=-28; 2) х1 + х2=6,5; х1 · х2=7,5.
842. Доведіть, що рівняння 12х2+17х-389=0 не може мати коренів, які є числами одного знака.
Відповідь: х1 + х2=- , х1 · х2=- .
845. Один з коренів рівняння х2+6х+q=0 дорівнює -3,5.
Знайдіть q і другий корінь.
Відповідь: q=8,75; х2=-2,5.
849. х1 і х2 – корені рівняння х2 + 4х – 3 = 0. Не розв’язуючи рівняння, знайдіть значення виразу:
1) ; 2) ; 3) ;
4) ; 5) ; 6) .
Відповідь: 1) ; 2) 12; 3) 22; 4) - ; 5)2 ; 6) 33.
V. Підсумок уроку
В якому з випадків правильно виконано дію?
1) Сума коренів рівняння 5х2 – 9х – 2 = 0 дорівнює:
а) -9; б) 1,8; г) -1,8; д) ;
2) добуток коренів рівняння 5х2 + 3x – 2 = 0 дорівнює:
а) -2; б) 2; в) 0,4; г) інша відповідь.
VI. Домашнє завдання. Оцінювання та мотивація
Опрацювати § 3 п.20, №685;698;703.
Урок №50 Розвязування вправ.
Виконати завдання №5(1-12),стор.165.Повторити §3.
Урок №51 Контрольна робота.
№1 .Розв’язати рівняння :(3б) 1) 5х2 – 10 = 0; 2) х2 + 4х = 0; 3) 3х2 + 7х + 2 = 0; 4) х2 – 8х + 16 = 0; 5) х2 + х + 3 = 0; 6) 3х2 – х - 5 = 0. №2 Розв’язати рівняння:(3б) 1) (2х - 1)(2х + 1) – (х - 3)(х + 1) = 18; 2) 3х2 -5 х + 6 = 0; №3 (2б) Число -6 є корнем квадратного рівняння 5 х2 + bх – 6 = 0. Знайти другий корінь рівняння і значення b. №4 (2б) При яких значеннях а рівняння х2 –8ах +4 = 0 має єдиний корінь? №5(2б) Відомо, що корені квадратного рівняння х2 – 4х + р = 0 задовольняють умову 2х1 + х2 = 1. Знайти корені рівняння та значення р. |
||||||||||||
Контрольна робота з теми «Квадратні рівняння. Формула коренів квадратного рівняння. Теорема Вієта» Варіант 1 №1 .Розв’язати рівняння :(3б) 1) 5х2 – 10 = 0; 2) х2 + 4х = 0; 3) 3х2 + 7х + 2 = 0; 4) х2 – 8х + 16 = 0; 5) х2 + х + 3 = 0; 6) 3х2 – х - 5 = 0; №2 Розв’язати рівняння:(3б) 1) (2х - 1)(2х + 1) – (х - 3)(х + 1) = 18; 2) 3х2 -5 х + 6 = 0; №3 (2б) Число -6 є корнем квадратного рівняння 5 х2 + bх – 6 = 0. Знайти другий корінь рівняння і значення b. №4 (2б) При яких значеннях а рівняння х2 –8ах +4 = 0 має єдиний корінь? №5(2б) Відомо, що корені квадратного рівняння х2 – 4х + р = 0 задовольняють умову 2х1 + х2 = 1. Знайти корені рівняння та значення р. Урок №52 Квадратний тричлен та його корені.Розкладання квадратного тричлена на множники. Тема. Квадратний тричлен та його корені. Розкладання квадратного тричлена на лінійні множники Мета: домогтися закріплення учнями означення квадратного тричлена та його коренів, а також формули розкладання квадратного тричлена на лінійні множники; вдосконалити вміння відтворювати вивчені означення і формули та використовувати їх для розв'язування завдань на знаходження коренів квадратного тричлена та розкладання квадратного тричлена на лінійні множники. Тип уроку: застосування знань та вмінь. Хід уроку Математичний диктант Квадратний тричлен
III. Формулювання мети і завдань уроку Вчитель спонукає учнів до систематизації знань з приводу того, в яких ситуаціях (завданнях) на уроках алгебри виконувалось розкладання многочленів на множники. Аналіз відповідей наводить на думку про можливість використання вивченої на попередньому уроці формули (розкладання квадратного тричлена на лінійні множники) в інших (окрім розглянутих на попередньому уроці) ситуаціях. Вивчення сфери можливого застосування формули та вдосконалення вмінь її використання є основною метою уроку. IV. Актуалізація опорних знань та вмінь @ З метою успішного сприйняття учнями навчального матеріалу уроку слід активізувати такі знання і вміння учнів: виконання арифметичних дій з раціональними числами; виконання арифметичних дій з раціональними виразами (особливо перетворення раціональних дробових виразів); застосування різних способів та прийомів розв'язання квадратних рівнянь різних видів; формули розкладання квадратного тричлена на лінійні множники. Виконання усних вправ
а) 2х2 – 18; б) 4х2 + 4х + 1; в) 4х3 – х2; г) х2 – 5х + 6. 2.Знайдіть корені квадратного тричлена: а) х2 – 5х + 6; б) х2 – 5х; в) х2 – 6; г) 3х2 – 4х + 1. 3.Заповніть пропуски: а) х2 + 3х + 2 = (х – ...)(х + 1); б) 2х2 – 3х + 1 = 2(х – 1)(х – ...). V. Застосування знань План вивчення нового матеріалу
@ У вивченні навчального матеріалу уроку акцент робиться на тому, що засвоєна формула є однією з кількох способів розкладання виразів на множники, а тому сфера її застосування така сама, як і сфера застосування інших вивчених раніше способів розкладання многочленів на множники. VI. Формування вмінь Виконання усних вправ
х2 – 81; а2 + 10а + 25; а2 – 10а + 9; 4а – 12; 4а3 – 16а. 2. На повторення: завдання на виділення повного квадрата (двочлена). @ Перед розв'язуванням письмових завдань на розкладання виразів вищих степенів на множники доречно буде ознайомити учнів із прийомом, який на наступному уроці вони повинні свідомо використовувати, розв'язуючи рівняння, що зводяться до квадратних (у тому числі й біквадратних рівнянь), — прийом заміни змінних. Формування вмінь використовувати цей прийом допоможе учням швидше опанувати способи розв'язання рівнянь, що зводяться до квадратних, на наступному уроці. VIII. Домашнє завдання
Опрацювати § 4 п.21, №729;733;736. Бажаю успіхів!!! |