Дистанційне заняття . Українська мова , 10 клас Вчитель Коцар Л.Ф.
Розвиток мовлення. Відгук про твір мистецтва
Розвиток мовлення. Аналіз творчих робіт
Перегляньте презентацію за посиланням :
https://naurok.com.ua/urok-rozvitku-movlennya-vidguk-na-tvir-mistectva-78864.html
ЩО ТАКЕ МИСТЕЦТВО ?
Мистецтво - водночас і творення, і пізнання світу, і спілкування. Воно звернене до почуттів людини і впливає на неї з великою силою, виховуючи через любов до прекрасного моральні якості. Ми слухаємо музику, читаємо книги, відвідуємо музеї, дивимось кінофільми й театральні вистави - і наше життя наповнюється красою, набуває нового змісту.
Мистецтво справедливо називають підручником життя, прагнучи таким чином підкреслити його пізнавальне значення. Адже творчість - це не лише результат натхнення, вона безпосередньо пов'язана із розвитком суспільства, його традиціями і культурою. За витворами мистецтва й історичними пам'ятками, що дійшли до нашого часу, ми дізнаємося про життя, традиції, ідеали краси, філософію, побут людей різних часів. Життєве призначення мистецтва полягає в його здатності порушувати важливі суспільні проблеми й тим самим впливати на світогляд та етичну позицію людей.
Існує два засоби пізнання світу: наука і мистецтво. Кожен із них дозволяє людині щось відкрити не тільки в оточуючому просторі, але й у собі самому. У школі ви багато уваги приділяєте вивченню основ наук, але потрібно завжди пам’ятати, що є речі, які не вивчає наука. Яким буває світанок на річці? Що відчуває закохана людина? Що таке горе? Що таке кохання? Саме на ці питання ми шукаємо відповіді в мистецтві. Сьогодні на уроці ми спробуємо оцінити твори мистецтва та висловити власні враження від побаченого чи почутого, і вкотре згадати та віддати шану тим, хто зараз там, у зоні АТО, під обстріламиоберігає наш спокій. Як ви думаєте, за допомогою яких видів мистецтва нащадки згадуватимуть про подвиг предків, вшановуватимуть пам'ять про відважних захисників, справжніх синів та доньок України.
Є такі види мистецтва: література, живопис, музика, театр, скульптура, хореографія, кінематографія, архітектура, декоративне мистецтво та ін. Кожен із них відтворює навколишній світ різними засобами: література — за допомогою слова, музика — звуку, танець — руху і т. ін.
Види мистецтва. Способи втілення художнього образу
Просторові: архітектура, скульптура, живопис, графіка, художня фотографія, дизайн, декоративно-прикладне мистецтво;
Часові мистецтва: література, музика, радіо;
Просторово-часові (синтетичні): театр, танець, кіномистецтво, циркове мистецтво.
Таким чином, відгук – це оцінка мистецького твору, складена глядачем або слухачем безпосередньо після ознайомлення з ним. За своїм щирим і доброзичливим тоном відгук має нагадувати ліричний відкритий лист. Враження й думки здебільшого висловлюються від першої особи. Обов’язковими є тактовність, толерантність, ненав’язливість суджень.
Здебільшого відгук має такі композиційні частини: зачин (що спонукає ознайомитись із твором і скласти йому оцінку), якнайстисліший переказ змісту мистецького твору (або його опис) та невеликий підсумок, у якому висловлено його обґрунтовану оцінку й передано особисте до нього ставлення.
Важливе значення для надрукованого в ЗМІ відгуку має заголовок: він має бути цікавим, образним, інтригувати й запам’ятовуватись.
- Опрацювання «Пам’ятки. Як працювати над відгуком про твір мистецтва»
- Вдуматися в завдання висловлювання.
- Визначити адресата і мету спілкування.
- Дібрати форму відгуку (лист, повідомлення, записи вражень у щоденник, стаття до періодичного видання та ін.).
- Визначити стиль і тип мовлення.
- Обґрунтувати свою думку про твір мистецтва. Добирати переконливі аргументи.
- Дбати про мовленнєве оформлення відгуку. Вживати лише ті мовні засоби, які характерні для обраного стилю і жанру мовлення.
- Дотримуватися вимог до мовлення та культури спілкування
Домашнє завдання
Напишіть відгук на прочитану книгу